Jak správně pečovat o vaši terasu a její dřevo?

Terasa

Mít u svého domu terasu a využívat ji k dopoledním či odpoledním odpočinkům a relaxaci, to je splněný sen nejednoho člověka. Aby vám ale dřevěná terasadřevěná terasa mohla sloužit co nejdéle a nejlépe, vyžaduje také správnou péči. Potřebuje zejména vhodné přípravky k ošetření dřeva. V opačném případě by bez nich dřevo brzo začalo vysychat, praskat a ztrácet svou živou barvu. Takto oslabené dřevo je také náchylnější k napadení plísněmi či zahnívání. Jaké přípravky budete k péči o dřevo potřebovat?

Základem jsou nátěry a oleje

Výběr vhodné krycí barvy se neprovádí pouze z estetického hlediska. Tyto nátěrové hmoty mají také ochrannou funkci. Vytvoří na povrchu dřeva vrstvu, která vytvoří bariéru a tím dřevo chrání před vnějšími vlivy. Výběr barev je neomezený, vybírat lze z nejrůznějších odstínů či stupňů odolnosti. Co se týče četnosti malování, je potřebné mít na paměti, že ochranný nátěr terasy je vystaven snad všem nepříznivým vlivům – změnám teploty, vlhkosti či slunečnímu světlu. Je tak potřebné vždy alespoň jednou ročně vaši terasu přetřít.

Někdo ale krycí nátěr na své terase nechce. Chce nechat vyniknout strukturu a léta dřeva, co s krycí barvou není možné. I zde existuje řešení.

Buď může zvolit olej na terasu, nebo lazuru. Olej na terasuOlej na terasu je přírodní nátěr, který je dostupný v různých odstínech – modřín, dub, teak, bangkirai a tak dále. Vybírat lze z bezbarvých nebo lehce pigmentovaných nátěrů, které nechají vyniknout strukturu dřeva. Po natření terasových prken olej zabraňuje bobtnání dřeva, a chrání ho před deštěm a sluncem.

Lazura je obdobou oleje. Dostupné jsou bezbarvé nebo barevné druhy. Je to nátěr, který nechá vyniknout strukturu dřeva. Chrání dřevo před všemi vnějšími vlivy, dokáže se přizpůsobit také změnám při práci materiálu.

Pokud vlastníte dřevěné zastínění terasyzastínění terasy, také ho nezapomeňte ošetřit vhodně zvoleným přípravkem.

Nepusťte vlhkost do vašich prken

Před vydatnými dešti, tudíž nejlépe před podzimem a zimou, bude potřebné prkna vaší terasy také naimpregnovat. Kdyby nasály vodu, začaly by postupně odehnívat.

Impregnace je bezbarvý nátěr, který nezmění vzhled vašich prken, a zároveň jim poskytne potřebnou ochranu nejen před vlhkostí, ale také před hnilobou, plísněmi a hmyzem. Dřevo přitom může pod tímto nátěrem dýchat a nepraská. Pokud budete vaše prkna udržovat impregnovaná, vydrží vám sloužit desítky let.

Dalším potřebným přípravkem bude také vosk. Ten má uplatnění na řezných hranách prken, přes které by se mohla do prken dostávat vlhkost. Lehce tomu lze zabránit navoskováním těchto hran. Vosk je levný a přírodní materiál, který vašim prknům nijak nemůže uškodit.

Vybavte se dostatkem pracovních nástrojů

Každá barva či nátěr má svůj nejvhodnější postup nanášení. Nezapomeňte se proto také vybavit všemi pomůckami, které byste při péči o vaši terasu mohli potřebovat.

Půjde zejména o ploché štětce různých rozměrů. Nezapomeňte ani na ty nejmenší, díky kterým se dostanete také do růžků a skulinek. Na větších prknových plochách oceníte válečky a vaničky, které proces malování dokážou urychlit.

Nejhorší není malování, nýbrž úklid po něm, vybavte se proto také ochrannými foliemi, abyste neměli po malování tolik uklízení.

A v neposlední řadě nezapomínejte ani na své zdraví a chraňte se – minimem jsou alespoň rukavice a ochranné brýle.

Zdroje info: https: styloveterasy.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.