Jak smažit bramboráky, aby nenasákly příliš tuku – vyberte si z osvědčených triků profesionálů

Jak smažit bramboráky, aby nenasákly příliš tuku: Existuje několik způsobů, jak snížit množství tuku, které bramboráky nasají během smažení. Zde je několik tipů.

Bramboráky, neboli cmunda, kramfleky, strouhance, krompeláky nebo stryky. To jsou jen některé názvy tohoto jídla z brambor a svědčí o jeho široké oblíbenosti. Vždyť kdo by si nedal čerstvý, krásně dozlatova vypečený a křupavý bramboráček, vonící na míle majoránkou a česnekem?

Dnes skoro luxus, dříve jídlo z nouze

Dříve to bylo jídlo chudých, často stačily jen brambory a sůl, a pokud nebyl ani tuk, smažily se prostě připlácnuté na kraji plotny. Tato varianta byla oblíbená třeba v Podkrkonoší, kde se jí říkalo sejkory. Dnes si je dopřáváme pouze výjimečně, na někoho jsou příliš kalorické, jiný nechce trávit tolik času v kuchyni. Přesto stojí za to si bramboráky občas připravit, jde to i bez tuku.

Bramboráky pečené

Ať potřebujeme omezit tuk ze zdravotních, dietetických nebo jiných důvodů, nejzdravější variantou budou bramboráky pečené na sucho na pánvi a nebo v troubě. Po vzoru našich předků víme, že je to možné, chuť bude poněkud jiná, ale přesto výborná.

  1. Na pánvi

Bramborové těsto rozlijeme na suchou, předem rozpálenou pánev. K tomuto účelu je vhodná pánev nerezová, většina teflonových se nasucho rozpalovat nesmí. Pokud na ní přesto chceme bramboráky péct, stačí ji jen lehce vymazat olejem a na dostatečně horkou nalít těsto.

Jak smažit bramboráky, aby nenasákly příliš tuku Foto: Pixabay

  1. Na plechu

V troubě pečeme bramborákové placičky na pečícím papíru, můžeme ho též vymazat olejem a bramboráky lehce potřít i povrchu. Budou mnohem křupavější a krásně zezlátnou. Zda je budeme v polovině pečení otáčet či ne, záleží jen na nás, lépe se tak ale zkontroluje propečení.

Bramboráky smažené

Klasické bramboráky se vždy smažily na sádle a mnoho fajnšmekrů tvrdí, že na oleji to prostě není ono (natož ty bez tuku nasucho). Pokud se tedy rozhodneme pro smažení, přinášíme několik triků na částečné „odmaštění“.

 

Zdroje: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/nejlepsi-bramboraky-30000313.html, https://svetkreativity.cz/tip-jak-udelat-mene-mastne-bramboraky/, https://www.kucharkaprodceru.cz/bramboraky-recept/, https://varimedobroty.cz/recept/jak-na-mene-mastne-bramboraky/, https://www.google.com/search?q=sejkory+krkono%C5%A1sk%C3%A1+specialita&rlz=1C1GCEA_enCZ1028CZ1028&oq=sejkory&aqs=chrome.2.69i57j0i512l4j0i15i30l2j0i5i30l3.4906j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Jak smažit bramboráky, aby nenasákly příliš tuku Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)