Jak skladovat semena, aby vyklíčila? Zkuste je zmrazit!

Semena

Spousta zahradníků si odkládá svá vlastní semínka, aby z nich napřesrok vypěstovali nové rostliny. Běžně semínka uchováváme v prodyšných sáčcích s označením. Věděli jste ale, že semínka lze také zmrazit a prodloužit tím jejich životnost? Jen je třeba zbavit je vlhkosti, protože ta snižuje životaschopnost semen a podporuje bakteriální aktivitu. Semena umisťujeme do uzavřené nádoby, kde jsou od vlhkosti co nejvíce odloučena. Jak přesně na mrazení semen?

Správné zmrazení je základ!

Pokud svá semínka zmrazíte nesprávně, může se na nich časem vyvinout plíseň. To je samozřejmě zcela znehodnotí. Uvádí se, že každé zvýšení vlhkosti o 1 procento znamená ztrátu poloviny skladovací doby. Zmrazení je poměrně nenáročnou a bezpečnou metodou, která může životnost semen výrazně prodloužit. Zpomaluje biologické organismy, zejména bakterie. Když je bakteriím umožněno prospívat a již se usadily, bude vidět bílý rozmazaný vzhled pokrývající vnější části semen.

Kukuřice

Foto: Pixabay

Jak skladovat semena v mrazničce?

Vlhkost a teplo jsou podmínky, které přejí plísním a hnilobám. Okolní vzduch obsahuje vodu – to, kolik vody vzduch obsahuje je vyjádřeno vlhkostí vzduchu. Příliš mnoho vlhkosti vede k náchylnosti semen k plísním a hnilobám. Právě proto je tak důležitý způsob skladování semen. Semena mají spoustu tvarů a velikostí, stejně jako jednotlivé rostliny. „Cool and Dry“ je jednou z nejlepších metod skladování semen.

Uzavíratelné sáčky

Uzavíratelné sáčky jsou velice levné a přitom tak efektivní! Skladování semen v nich je velmi jednoduché a vhodné pro všechny druhy semen. Preferujte takové typy, které je možné svařit pomocí vakuového svařovacího zařízení. Tak bude vaše semena obklopovat co nejméně vzduchu – a vzdušné vlhkosti. Šance na množení bakterií jsou tak minimalizovány.

Vzduchotěsné plastové nádoby

I ty jsou dobrou možností, můžete je skládat na sebe a označovat dle libosti. Nevýhodou však bude větší spotřeba místa. Sáčky na druhou stranu můžete v mrazáku „zahrabat“ a ztratit, protože jsou malé. Existují i platové nádoby s možností vakuování.

Klíčení semen po zmrazení

Při nízké vlhkosti je možné semena vystavit mrazu po dobu až 90 dní, aby vyklíčila. Pokud se sklízejí semena, je nezbytné, aby se před uskladněním vysušila. To pomáhá prodloužit životnost semene rychlým vysycháním vnější ochranné vrstvy.

Zdroje info:

https://extension.umn.edu/planting-and-growing-guides/saving-vegetable-seeds

https://flourishingplants.com/can-you-freeze-seeds/

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!