Jak skladovat oloupané vlašské ořechy? Zkuste lednici či mrazák

Ořechy

Vlašské ořechy sklízíme obvykle na začátku října. Po vysušení se dají skladovat zavěšené v prodyšném pytli či tašce klidně i rok. Jestliže chcete ale šetřit místem nebo jen mít ořechy připravené, až je budete potřebovat, máme dobrou zprávu. Je možné je skladovat i v oloupaném stavu. Vyberte si některou z následujících metod, která vám bude vyhovovat nejlépe.

Ořechy do lednice a mrazáku

V lednici vám vyloupané ořechy vydrží po dobu asi tří měsíců. Pokud si je sbíráte na podzim a spotřebujete je na Vánoce, tak je klidně nechte i v lednici. Dejte si pozor, ať ořechy neumístíte blízko cibule či jiné aromatické zeleniny. Ořechy totiž mohou nasát jejich pach. Jestliže je budete skladovat delší dobu – třeba i jeden rok, dejte je do mrazáku. Jednoduše z nich odstraníte všechny slupky a to, co je nejedlé, vyfouknete ze sáčku veškerý vzduch (například s pomocí brčka) a vložíte do mrazáku. Je dobré připravit si více sáčku a každý si popsat množstvím ořechů, který jste do sáčku vložili.

Ořechy

Foto: Pixabay

Zavařování vlašských ořechů

K zavařování se hodí pouze ty oříšky, které nemají žádný kaz a nejsou napadeny plísní či jinou chorobou. Proto je vhodné je pořádně probrat a všechny „podezřelé“ kusy raději vyloučit. Vyloupané ořechy umístěte někam, kde se budou sušit. Vhodná je síťka na sušení, nahradit ji ale může napnuté plátno. Minimální doba sušení je 4 týdny. Teprve poté můžete postupovat v zavařování dál. Naskládejte je do sklenic tak, aby byly asi 1 cm pod okrajem sklenice. Uzavřete je víčkem, protřepejte. Je možné, že ořechy trochu ještě klesnou. Poté utáhněte víčko a pusťte se do zavařování.

  • V zavařovacím hrnci – sklenice s ořechy naskládáme do hrnce tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Nalijte tolik vody, aby sahala do výšky asi jedné třetiny sklenic. Nastavte na 80 °C po dobu 20 minut. Vytáhněte, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.
  • V troubě – do hlubokého plechu naskládáme sklenice s ořechy tak, aby se nedotýkaly. Vložíme do trouby předehřáté na 200 až 220 °C. Přilijeme asi 2 cm vody. Větší sklenice zavařujeme asi 13 minut, ty menší 8 minut.
  • V myčce – sklenice poskládáme víčkem nahoru, musí stát rovně. Nepoužívejte žádné mycí prostředky. Spusťte základní program (ne eko) při teplotě 70 až 80 °C.
  • V mikrovlnné troubě – sklenice naplněné ořechy, ale bez víčka naskládáme do mikrovlnné trouby, nastavíme plný výkon na 1,5 minuty a spustíme. Ihned po vytažení zavíčkujeme a postavíme dnem vzhůru do vychladnutí. Vzniklá pára se po chvíli vstřebá.

Zavařené ořechy skladujeme v suché a tmavé místnosti kde je teplota od 5 do 15 °C, aby co nejdéle vydržely. Po otevření sklenice skladujeme v lednici.

Zdroje info:

https://www.canr.msu.edu/news/preserving_fresh_walnuts_to_maintain_nutritional_content

https://www.svetplodu.cz/clanek/309/jak-spravne-zavarit-orechy/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!