Jak si vypěstovat štěstí? Vsaďte na šťavel

Šťavel čtyřlistý (Oxalis tetraphylla) patří mezi velmi oblíbené dárky. Aby také ne – vždyť tato rostlina vypadá opravdu jako starý známý čtyřlístek. Ale bohužel stejně se nepěstuje ani náhodou – naopak, je o něco náročnější.

Pokud jste svůj čtyřlístek pro štěstí umístili po jeho obdržení na parapet blízko radiátoru, mohou mu za krátce opadat listy. Abyste se tomuto problému vyhnuli, rostlinku umístěte na světlé, ale chladné místo s teplotou 15 až 20 stupňů Celsia, na schodišti nebo severním okně ložnice. V létě nepohrdne ani tím, pokud ji umístíte ven na lodžii či terasu s částečným přistíněním.

Substrát musí být kyprý

Rostlina oblibě substrát bohatý na humus, dobře propustný s příměsí rašeliny a písku. Jelikož jde o cibulovinu, cibulku má mí v nádobě umístěnou asi 5 cm hluboko. Na to opravdu dbejte. Pokud ji substrát překryje až příliš, nebudou jí moci vyrazit nové lístky a časem uhyne. To se vám bohužel může stát i při zálivce.

Zálivka nesmí být příliš intenzivní

Šťavel čtyřlistý (Oxalis tetraphylla) bohužel netoleruje příliš vysokou vlhkost, což je častou příčinou úhynu této rostlinky. Substrát proto udržujte jen mírně vlhký. Zalévejte jen, pokud je povrch substrátu na dotek suchý. Během období odpočinku, což je od března do dubna, však zálivku omezte. Jinak by rostlina opět velmi rychle shodila listy a k její obnově by pravděpodobně už nedošlo.

Foto: Pixabay

Hnojení šťavelu

Ve fázi růstu, což je od dubna do srpna, nezapomeňte šťavelu každé dva až tři týdny při zálivce dodat hnojivo na podporu kvetení. Má opravdu krásné kvítky – obvykle fialovo růžové, které půvabně kontrastují s okolními listy. Bylo by tedy škoda se o tuto krásu připravit.

Přesazování šťavelu

Šťavel potřebuje prosadit pouze v případě, že jmu je nádoba už malá. Ideální bude, pokud ho budete přesazovat v březnu v době jeho růstového klidu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://sazenicka.cz/pestovani-stavel/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)