Jak se zbavit plevele? Ocet, voda, sůl a saponát na nádobí

Plevel

Když se chceme zbavit plevele, musíme počítat s tím, že je to boj na dlouhou trať. Bohužel nikdy nekončící. Plevel se zkrátka šíří sám a velmi rychle, s čímž je třeba počítat. A i když můžete použít přípravky určené na hubení plevele, je třeba se trochu zamyslet. Zaprvé nad tím, zda jsou tyto přípravky šetrné k životnímu prostředí. Navíc mohou být nebezpečné pro vaše děti a domácí mazlíčky. Dalším aspektem k přemýšlení je jejich cena. Domácí způsoby odstranění plevele jsou zkrátka levnější.

Jednoduše se zbavit plevele

Pokud se zbavujeme plevele, pak je třeba myslet na to, co tyto rostliny nemají rády. Můžete jim vytvořit tmavé prostředí, nebo jim přidat látku, kterou nesnesou. Taktéž je můžete zamokřit tak, že budou mít plesnivé kořeny apod. Způsobů je opravdu spousta. My přicházíme s některými z nich, kteří vaši peněženku rozhodně neochudí.

Rozprašovač

Foto: Pixabay

Domácí přípravek na plevel

Jeho příprava je jednoduchá a obsahuje vše, co plevel nemá rád (a co jej zahubí). Připravte si láhev s rozprašovačem. Do ní nasypte asi 4 lžíce soli, zakápněte prostředkem na mytí nádobí a doplňte octem. Uzavřete a dobře protřepejte. Používejte ráno (ideálně do 10:00 než se oteplí). Stříkejte přípravek rovnou doprostřed kořenů rostliny, pro jistotu můžete zalít rostlinu celou. Dejte si pozor, abyste postříkali pouze ty rostliny, kterých se chcete zbavit. Zasažené rostliny zčernají a odumírají. Tento způsob nepoužívejte příliš často, protože sůl není pro vaši půdu příliš dobrá. Hodí se například pro odstranění plevele ze spár chodníků.

Ocet s vodou

Velmi jednoduchou variantou je též smíchání octa s vodou v poměru 1:3. Opět aplikujeme vodou v rozprašovači. I nyní dáváme pozor, aby nebyly zasaženy rostliny, které chceme zachovat. Ocet odstraňuje pouze nadzemní části rostliny, ne její kořeny. To znamená, že se plevele nezbavíte úplně, ale bude třeba myslet na jeho pravidelné odstraňování.

Ocet, prostředek na mytí nádobí, voda

Další verzí domácího herbicidu je smíchání vody, octa a prostředku na mytí nádobí v poměru 4:3:1. Vše pořádně rozmícháme (protřepeme v láhvi s rozprašovačem) a aplikujeme pouze na rostliny, kterých se chceme zbavit. Ideální je aplikovat, když je bezvětří.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/likvidace-plevele-ve-sparach-20200618.html

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-domowym-sposobem-pozbyc-sie-chwastow-z-ogrodu,nId,4912575

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!