Jak poznat pravou aloe vera? Díky několika šikovných znakům to zvládnete i vy. A to nejen „naživo“, ale i v kosmetice

Aloe vera

Aloe vera zaujala nadšence pro zdraví a wellness po celém světě. Tento odolný sukulent, známý svými širokými, masitými listy naplněnými gelovitou látkou, se ukázal být doslova pokladnicí léčivých účinků a praktického využití.

Skutečné kouzlo aloe vera se však odhalí teprve tehdy, když rozeznáme její jedlé odrůdy, jako je třeba Aloe vera barbadensis Miller, od jejích nejedlých protějšků. Toto rozlišení je zásadní, protože v záhybech jejích dužnatých listů se skrývá svět zdraví, které si můžete užít opravdu se vším všudy.

Kulinářská dobrodružství s aloe vera

Ačkoli jsou aktuální účinky Aloe vera dobře známé, její kulinářské využití je stejně fascinující. Zařazení jedlé Aloe vera do vašeho jídelníčku tak může může být skutečně osvěžujícím objevem. Jemná, lehce nahořklá chuť gelu dodává mnoha pokrmům jedinečný rozměr – a to od uklidňujících nápojů až po obohacující saláty. Pro zajištění bezpečnosti a potěšení z kulinářských pokusů je však nejdůležitější znát rozdíl mezi jedlými a nejedlými druhy.

Aloe vera gel

Foto: Pixabay

Odhalení pravé aloe

Hledání pravé Aloe vera začíná podrobným zkoumáním jejích listů. Hledejte rostliny s tlustými, širokými a vzpřímenými listy, které mají výrazný šedozelený odstín a jsou uspořádány do kruhové růžice. Mladé listy se mohou pyšnit bílými skvrnami nebo pruhy podobně jako u nejedlých odrůd, ale jakmile dozrají, tyto znaky zmizí a odhalí jednotnou barvu bez bílých přerušení.

Aloe vera v kosmetice: orientace v labyrintu

Vstup do oblasti kosmetiky s Aloe vera může připomínat orientaci v minovém poli marketingových triků a zavádějících etiket. Zde je návod, jak se nenapálit.

Čistý gel z Aloe vera v sobě vždy skrývá světle zlatavý odstín, což je v rozporu s očekáváním mnoha spotřebitelů, kteří jsou zvyklý na gel jasně zelený nebo naopak zcela průhledný. Nelze však přesně říct, jak bude gel vypadat. Jeho barva se totiž může mírně lišit i v rámci výrobků od stejného výrobce, a to v závislosti na době sklizně. Obecně platí, že gely s větší čirostí se sklízejí v období monzunů, zatímco listy produkující ty zlatavější se sbírají v sušších obdobích.

Vůně jako znak pravosti

Pravá Aloe vera má zemitou, mírně štiplavou vůni. Nenajdete v ní ani výraznou sladkost ani závany alkoholu. Naopak silně parfémované výrobky nebo výrobky se silnou alkoholovou vůní mohou obsahovat přísady, které dráždí nebo vysušují pokožku a zpochybňují jejich přirozenou čistotu.

Mimochodem – pokud se díváte po alkoholu jako po přísadě, která dodává kosmetice její chladivý účinek, pak už nemusíte. Kvalitní a dobře vychlazený gel aloe vera má totiž tento účinek sám o sobě. A žádný alkohol k tomu opravdu nepotřebuje.

 

Zdroj:https://www.thespruce.com/grow-aloe-vera-1403153, https://www.thespruce.com/types-of-aloe-plants-4586709, https://deepgreenpermaculture.com/2019/04/16/identifying-and-growing-edible-aloe-vera/, https://natur-sense.com/blogs/why-natural-beauty-can-save-your-skin/how-to-tell-if-your-aloe-vera-is-pure, https://www.myglamm.com/glammstudio/2021-01-how-to-tell-if-aloe-vera-gel-is-not-pure

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)