Jak postupovat při výběru vrtačky?

Nářadí

Vrtačka by měla být součástí každé hobby i profesionální dílny. Jak ale vybrat tu správnou vrtačku, která bude přesně vyhovovat vašim potřebám? Kutilům, kteří si pořizují nářadí pouze pro vlastní účely, bohatě postačí méně výkonná vrtačka. Pokud však používáte toto nářadí ke každodenní práci, vsaďte raději na lepší nástroje. Jaké existují druhy a k čemu přesně slouží?

Akumulátorová vrtačka

Výhodou tohoto druhu vrtačky je, že nářadí je napájeno z AKU článku, tudíž nemusí být připojeno k elektrice. Je tedy plně mobilní a umožňuje uživateli jakýkoliv pohyb, aniž by byl omezen kabelem. Aku nářadí například od značky Milwaukee nebo AEG, je navíc profesionální nářadí, které výkonem převyšuje i nářadí elektrické. Práce s akumulátorovou vrtačkou je ale mnohem jednoduší, stejně jako její následné uskladnění. Při výběru akumulátorové vrtačky pečlivě zvažte její výkon, hmotnost, a dobu nabíjení.

Elektrická vrtačka

Elektrická vrtačka umožňuje vrtat do dřeva, kovu, plastu či jakýchkoliv jiných stavebních materiálů. Elektrické nářadí je sice omezeno kabelem, který musí být připojen k síti, avšak na druhou stranu nejste nijak závislí na době provozu. Díky elektrickému napájení ji můžete využívat po vámi potřebovanou dobu. Pokud však budete vrtat do betonu, zakupte si raději příklepovou vrtačku, která je určena pro práci s tvrdšími stavebními hmotami. Příklep můžete kdykoliv vypnout, tudíž možnostmi používání nejste nijak omezení.

Nářadí kupujte vždy od prověřených a renomovaných výrobců, u nichž je kvalita jejich výrobků zaručena. Pokud si však s nákupem nářadí nevíte rady, navštivte specializovanou prodejnu, kde vám jistě rádi poradí ohledně nejrůznějších druhů, jak ručního, tak elektrického nářadí. Nezapomeňte se také vždy informovat o bezpečnosti při jejich používání, neboť nedodržení bezpečnostních pravidel při práci s nářadím může být velmi nebezpečné.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.