Jak postavit zahradní altány levně a rychle

Altán Hobby- vetas.cz

Posezení patří do každé zahrady. Pohodová relaxace je totiž v letním období s exteriérem přímo spjata a prakticky se bez ní neobejdeme. Odpočívat lze sice kdekoli v zahradním prostoru, nicméně optimální je zejména kryté posezení. Při nepřízni počasí můžete v pergole anebo v altánu trávit volné chvilky na čerstvém vzduchu. Právě na dřevěné altány a jejich stavbu se budeme soustředit v následujících řádcích. Pokusíme se shrnout možnosti stavby jak svépomocí, tak i prostřednictvím takzvané stavebnice, kdy si jednotlivé díly přivezete domů a následně celý komplet pohodlně a rychle sestavíte.

Altán Besídka Sezóna- vetas.czAltán Besídka Sezóna- vetas.cz

Stavba zahradního altánu svépomocí

Pokud se rozhodnete postavit si altán doma svépomocí, měli byste počítat s tím, že vám to bude trvat poměrně dlouhou dobu. Měli byste si být také jisti vaší manuální zručností a v neposlední řadě nelze zapomenout ani na kvalitní vybavení, jímž byste měli v každém případě disponovat. V každém případě si vyžádá stavba zahradního altánu hned několik velmi důležitých součástí přípravy. Podívejme se na všechny tyto součásti podrobněji v následujícím přehledu. CO vše je tedy zapotřebí?

–          precizní zpracování návrhu vzhledu altánu

–          nákup dřeva na konstrukci pergoly

–          nákup kotvícího materiálu

–          příprava mechanizace

–          nákup dalšího materiálu (kovové součásti, popř. sklo)

–          vybavení interiéru altánu (pevné a mobilní součásti)

–          lak na povrchové ošetření dřevěného povrchu altánu

Jestliže se rozhodnete pro stavbu zahradního altánu svépomocí, měli byste brát v potaz zejména kvalitu dřeva, které nakupujete. Na každé pile nabízejí jiné trámy a mnohé mohou být značně nekvalitní. To samé platí i o kotvení altánu. Musí být jednoznačně řešeno co možná nejefektivněji. Možností je hned několik. Obecně se doporučuje ukotvení za pomocí betonových patek anebo celého betonového základu. Jestliže chcete mít altán mobilní, klidně jej lze ukotvit i na zemní vruty.

Prosklený altán- vetas.czProsklený altán- vetas.cz

Altán ze stavebnice postavíte mnohem rychleji

Mnohem jednodušším a rychlejším způsobem výstavby altánu je realizace ze stavebnice. Jinými slovy, nakoupíte přímo komponenty na již předem sestavený altán. Ten je standardně nabízen různými firmami a vy si vybíráte konkrétní typ v již hotovém stavu. Nakoupíte jej pak rozložený a doma si jej na základě přiloženého manuálu sestavíte sami. Jednou z hlavních výhod tohoto systému je fakt, že veškeré komponenty jsou vyrobeny na míru a skvěle do sebe zapadnou. Vy tak budete mít jistotu, že váš výsledek bude doslova dokonalý. Altány prodávané jako stavebnice navíc obsahují i nejrůznější prvky, mezi které patří například okna. Můžete tak mít skvělý krytý altán, v němž lze trávit volné chvíle nejen v letním období, ale také klidně i na podzim nebo na jaře. Bez problémů zde můžete trávit čas i v dešti. Stavebnicové altány lze vybrat u mnohých prodejců. Jmenovat bychom mohli například nabídku společnosti Vetas, která je pestrá a vybírat lze spousty nejrůznějších modelů. Konkrétně stavebnici seženete na webu www.vetas.cz.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.