Jak pěstovat tabák v našich podmínkách

Tabák

Tabák se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších rostlin, jež se pěstují výhradně za účelem následného kouření. Spousta milovníků kouře si říká, že by nebylo od věci vypěstovat si svou vlastní rostlinku doma a trochu tak ušetřit své kapse. Navíc byste se teoreticky měli dočkat mnohem lepších chuťových vlastností. Tabák má svou domovinu v Americe a jeho rod se sestává z celkem více než 65 druhů. Samotný důležitý alkaloid nikotinu je obsažen v listech. Jinak ale obsahuje i chlorofyl, kyselinu jablečnou, anabasin a další látky. Z tabáku se mimo jiné lisuje i olej a získává celulóza. My se budeme věnovat pěstování tabáku selského.

Výsev tabáku

V první řadě je třeba předznamenat, že vysévání a pěstování tabáku je zcela legální záležitostí. V našich podmínkách je ideální pěstovat tabák selský. Viržinský tabák je hodně náročný a nemusel by zvládat zdejší klima. Semínka tabáku je zapotřebí vysévat od konce února do začátku března na teplá místa za oknem, případně v pařeništi. Na semínka dáme jen malou vrstvičku jemného substrátu, není nutné je zasypávat. Vyklíčí stejně, světlo mu nevadí. Volte hustý výsev, aby nedošlo k šíření houbovitých nemocí. V průběhu pěstování je pak semenáčky třeba rozsadit. Ven vysazujte až po mrazech. Vysazuje se do řádku v rozestupech cca 50 cm od sebe.

Péče v sezóně

Rostliny tabáku milují slunce. Ostatně ve své domovině ho mají více než dost. Nezapomínejte ani na lehkou půdu, která by měla být jednoduše a rychle záhřevná. V průběhu vegetace ji pravidelně prokypřujte a zbavujte plevele. Jinak nelze zapomenout ani na pravidelnou zálivku. Při pěstování se vyplatí odstranit květní stvoly. Lity tak budou mnohem kvalitnější. Nejedná se ovšem o nezbytnost, bez níž se neobejdete.

Škůdci a sklizeň tabáku

Velmi důležité je především sušení tabákových listů. Mnohdy jej napadá hmyz, který je třeba odstranit. Výborný je odvar z tabákových listů. Lístky je zapotřebí sklízet v momentu, kdy již nemají sytou zelenou barvu a objevuje se u nich žloutnutí. Listy sušte jednotlivě navlečené na provázku. Po proschnutí by měla následovat fermentace tabáku, tedy proces, při kterém se listy do jisté míry mění. Je třeba je opět navlhčit a sušit při teplotě okolo 3é stupňů Celsia. Nakonec se listy nadrtí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.