Jak pěstovat oleandry

Pěstování oleandru

Oleandr představuje zajímavou okrasnou rostlinu, která se pěstuje především v letním období, a to v kbelících a nejrůznějších nádobách. Ke kvalitnímu růstu potřebuje především maximální množství tepla a světla. Není-li tomu tak a léto je poněkud chladnější, na oleandru to stoprocentně poznáte. Pokvete mnohem hůř a v menším množství. I proto se často vyplatí pěstování oleandru ve skleníku anebo na verandě či v zimní zahradě. Důležité je dodržovat také určitá pravidla pro pěstování oleandru, na něž se zaměříme.

Základní pravidla pro pěstování oleandru

V první řadě je třeba upozornit na seříznutí oleandru v době po odkvětu. Pokud tak neučiníte, ztratí rostlina svůj kompaktní tvar, který má mít. Nově vyrostlé výhony byste měli dokonale chránit, jelikož právě na nich se vytvoří tolik potřebné pupeny, které zajistí kvetení v následující sezoně. Zazimování oleandru je třeba realizovat na světlém místě s teplotou okolo 5 stupňů Celsia. Oleandr v zimě by měl být ve skoro suché zemině.

Množení a hnojení oleandru

Množení oleandru je třeba řešit v letním období. Odeberete řízky polodřevnatého charakteru z postranních výhonů. Na jejich spodní části by měl stoprocentně zůstat malý kousek kůry pocházející z hlavního stonku. Zakořeníte je pohodlně v zemině anebo ve vodě. Právě ta se používá na množení častěji. Po výsadbě potřebuje rostliny oleandru dostatek dusíku přímo v substrátu. Při růstu se vyplatí využívat spíše hnojiv doplňujících živiny.

Pozor na škůdce a choroby oleandru

Velkým nepřítelem oleandru jsou bezesporu mšice. Ty jsou většinou zelené až černé a najdeme je na všech zelených částech rostliny. Po napadení mšicemi dochází ke kroucení listů a k plstnatění či zakřivení pupenů. Na mšice je ideální nasadit slunéčko sedmitečné. Pomoct si můžete i vodou smíchanou s tabákem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.