Jak na výsev rajčat? Vypěstujte si odolné a silné sazenice

Rajčata

Sezóna pěstování rajčat začíná v polovině února a na začátku března. V tento čas provádíme výsev rajčat, abychom měli připravené silné sazeničky, až přijde jejich čas na přesazení ven nebo do skleníku. Na venkovní stanoviště mohou jít sazeničky silné, staré 6 až 10 týdnů.

Urychlení klíčení

Klíčení semen můžeme urychlit, a to tak, že je předem namočíme ve vodě, a to na několik hodin, klidně i na 24 hodin. Voda by měla být vlažná. Někteří máčí semena do bylinných nálevů, které je navíc ještě mohou podpořit jinak. Například heřmánek je dobrý proti plísním a bakteriím, přeslička zas na posílení klíčících rostlinek. Zvolte nižší nádobu, aby semínka částečně vykukovala nad hladinu a mohla dýchat.

Rajčata

Foto: Pixabay

Výsev rajčat

Výsev provádíme do substrátu, který je dobře propustný a bez choroboplodných zárodků či semen plevelů. Proto je nevhodná půda ze zahrady. Ideální je ale třeba substrát pro výsev a množení. Semena vyséváme do hloubky 5 mm. Udržujeme je vlhké. Za asi tři až pět dnů vzejdou. Jakmile děložní lístky dosáhnou vodorovné polohy, můžeme je přepichovat do sadbovačů. Po dalších třech až čtyřech týdnech přesadíme do nádob o rozměrech alespoň 8×8 cm a necháme dorůst.

Péče o sazeničky

Vyšší teploty po výsevu mohou urychlit klíčení, jakmile ale sazeničky vzejdou, už by teplota měla být 15 až 20 °C. Dopřejte jim také dostatek světla, jinak se rostlinky budou natahovat za světlem, čímž budou sice dlouhé, ale slabé. Někteří používají speciální osvětlení s denním spektrem, které je možné ještě znásobit zrcadlem. To pak zajistí dostatek světla, za kterým se rostlinky nemusí natahovat, porostou tedy rovnoměrně a budou silné. Svícení by nemělo být delší než 12 až 14 hodin.

Zálivka a hnojení

Substrát udržujeme mírně vlhký. Jednou za týden přidáváme i hnojivo pro nastartování růstu. Už od dubna je možné sazenice přemístit do skleníku nebo chladnější místnosti. To sice zbrzdí jejich růst, výsledkem ale budou silné a odolné sazenice. Pokud sazenice vykvetou ještě před přesazením v květnu, pak je lepší květy raději odstranit. Rostlina by se totiž v první řadě měla věnovat svému růstu, než aby dávala energii na vývoj plodů.

Zdroje info:

https://zahradnickakucharka.cz/jak-spravne-vysevat-rajcata/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/vysevame-rajcata-jak-si-predpestovat-zdrave-a-silne-sazenicky.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!