Jak na efektivní zavlažování trávníku krok za krokem

Trávník

Správné zavlažování trávníku je velmi důležité z hlediska jeho stavu. Je jedno, jestli je trávník ve stínu nebo na slunci, vodu zkrátka potřebuje. Také se zaměříme na to, zda je lepší zavlažovat ručně nebo automaticky a kdy. V tomto průvodci je vše, co potřebujete o zavlažování trávníku vědět.

Kolik vody je potřeba?

Příliš málo vody může mít za následek uschlý trávník, příliš mnoho vody bude přispívat k jeho hnilobě. Proto je třeba vědět, jak vodu dávkovat. Bohužel, jednoznačná odpověď neexistuje. Ve hře je totiž spousta faktorů – tak například to, jestli je trávník ve stínu nebo na slunci, jaké je zrovna počasí, teplota vzduchu, poslední srážky a jejich intenzita. Obecná doporučení tvrdí, že v srpnu, kdy je vysoká teplota a málo srážek, bychom měli dopřát až 4 litrů vody na 1 metr čtvereční trávy u propustné půdy – v případě jílovité postačí 3 litry vody.

TrávníkFoto: Pixabay

Jak často zalévat?

Zálivka by měla být vydatná a pravidelná, přizpůsobená aktuálnímu počasí. V horkém počasí zaléváme každý den, jindy pak jen dvakrát až třikrát za týden. S množstvím vody to nepřehánějte, protože pak se v trávníku daří také houbovým nemocněním.

Kdy zalévat trávník?

Pokud bychom zalévali uprostřed horkého dne, mohli bychom trávník spálit. Chceme-li mít krásně zelený trávník, je dobré provádět zálivku brzy ráno. Když vyjde slunce, voda již bude vsáknutá až u kořenů. Zálivka večer je další možností, která ale není tolik optimální. Důvodem je to, že voda se nemusí stihnout vsáknout, čímž jsou zatěžovány kořeny trávy. Večerní zálivku provádíme raději jemnějším postřikovačem.

Automatické zavlažování trávníku

Tento způsob zavlažování se obvykle hodí pro každý typ trávníku. Můžete upravovat množství vody, kterou váš trávník dostane, výjimkou není ani časovač, který dokáže spustit vodu sám, bez vašeho přičinění. Množství vody, které bude na trávník naneseno je ve všech částech rovnoměrné. Navíc to šetří váš čas, který byste strávili natahováním zahradní hadice. Pro každou velikost zahrady je třeba zvolit jiný závlahový systém.

Zdroj info: https://fajnyogrod.pl/porady/podlewanie-trawnika-krok-po-kroku-jak-kiedy-ile-poradnik-praktyczny/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!