Jak můžete snadno pomoci hnijícím kořenům orchidejí skořicí

Orchidej v květináči

Hnijící kořeny orchidejí mohou být poměrně častým problémem. Dochází k němu mimo jiné v důsledku nevhodného zalévání. Ať tak či onak, nakaženou orchidej budete moci obnovit opravdu snadno. K tomu, aby vaše orchidej ožila a znovu vyklíčila, vám postačí základní trik.

Příčiny vzniku hnijících kořenů

Hnijící kořeny orchidejí jsou obvykle způsobeny nešetrným prosakováním půdy nebo přemokřením. Hlavním příznakem toho, že s kořeny orchidejí není něco v pořádku, je zvadnutí části rostlin a žloutnutí jejich listů. Proto by bylo vhodné reagovat okamžitě – pak bude vaše šance na záchranu rostliny mnohem větší. Pokud si všimnete, že jsou odnože měkké a zvrásněné, přesaďte orchidej do jiného substrátu.

Orchidej
Foto: Pixabay

Pokud se ukáže, že kořeny jsou mimořádně poškozené, možná byste měli odumřelá místa odříznout a nahradit starou půdu novou zeminou. Je důležité, aby květináč, ve kterém je orchidej umístěna, měla drenážní otvory. V opačném případě způsobí nadměrné množství vody hnilobný rozklad kořenů. Nejlepší je orchideje přesazovat až po odkvětu. Ať tak či onak, v případě zkažených kořenů je třeba jednat neprodleně.

Jak na skořicové hnojivo

Po přesazení orchideje je nejlepší vydržet ještě pár dní, než ji zalijete. Poskytněte rostlině čas, aby se přizpůsobila novému prostředí. Orchideje se nejlépe vyvíjejí v případě, že se jejich půda mění každé dva roky. Vývoj orchidejí také zlepší známé koření, které se pravidelně používá k přípravě jídel či nápojů, konkrétně skořice. Její vlastnosti jsou ideální pro posílení orchidejí, které byly dosud přesazeny a měly zkažené kořeny.

Skořice 2
Foto: Pixabay

Z tohoto důvodu je třeba si namíchat hnojivo na míru. Budete potřebovat jednu čajovou lžičku skořice a jeden litr vroucí vody. Složky je třeba smíchat a nechat působit, dokud voda zcela nevychladne. V tomto okamžiku nalijte nachystanou směs do láhve a rostlinu zalijte pouze zlehka. Účinky v podobě nových zdravých listů a výhonků by měly být zanedlouho nepřehlédnutelné!

Zdroje info: ireceptar.cz, pestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.