Jak donutit papriky dozrát co nejrychleji. Pomůže technika naříznutí stonků, hnojivo z popela i správná péče o záhony

Jak donutit papriky dozrát co nejrychleji. Pomůže technika naříznutí stonků, hnojivo z popela i správná péče o záhony. Ať už jste začátečník, nebo zkušený zahradník, tyto tipy jsou cenné pro každého.

Hnojivo z popela

Rozmíchejte 2 šálky popela v 10 litrech vody a nechte 2-3 hodiny louhovat. Roztok přeceďte a použijte jej k zalévání rostlin paprik. Aplikujte přibližně 1 litr na jednu rostlinu a k provedení tohoto ošetření zvolte suchý a klidný den.

Technika naříznutí stonku

Vytvořte ve stonku svislou štěrbinu dlouhou asi 8 cm a opatrně do ní vložte malou tyčinku o průměru přibližně 5 mm. Štěrbinu vytvořte asi 15 cm nad zemí. Tato technika přesměruje živiny k dozrávajícím plodům.

Včasná sklizeň jako základ

Rychle sklízejte zralé papriky, abyste podpořili rychlejší dozrávání zbývajících plodů. I částečně zralé papriky můžete otrhat; budou dále dozrávat v interiéru.

Paprika

Foto: Pixabay

Organické a minerální hnojení

Zrání paprik podpořte živnými roztoky na bázi kvasnic, banánů nebo jódu. K urychlení růstu lze použít také vhodně navržená syntetická hnojiva.

Správné zalévání

Dostatečné zavlažování je zárukou produktivní sklizně. Za suchého počasí poskytněte každé rostlině přibližně 1 litr vody. Za běžných podmínek zalévejte papriky jednou až dvakrát týdně, ale během horkých dní se nebojte frekvenci zvýšit.

Další opatření pro rychlejší dozrávání paprik

A na co ještě vsadit? Vyberte si z těchto bodů:

  • Dodržujte rozestupy mezi rostlinami, aby nedocházelo k vzájemnému zastínění, které brání dozrávání plodů.
  • Prořezávejte spodní větve, které neplodí, abyste energii nasměrovali k produktivnímu růstu.
  • Přihnojujte rostliny organickým kompostem nebo tekutým hnojivem, abyste doplnili živiny v půdě.
  • Při formování tvaru rostliny odstraňte vrcholový pupen, abyste podpořili boční růst.
  • Vždy dávejte pozor na škůdce a choroby, které mohou bránit růstu a vývoji.

 

Zdroj: https://zahrada.firenews.video/zahrada/jak-udelat-papriku-cervenou-dozraje-10x-rychleji/, https://farm-cs.desigusxpro.com/posadka/ogorod/paslenovye/perets/gde-i-kak-dozarivat.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)