Jak dokrmovat ptáky v zimě: Co jim udělá dobře a co ne

Ptačí krmítko

Jak dokrmovat venkovní ptactvo v zimě: Chcete-li si zajistit v zimě podívanou na různé opeřence pořiďte si krmítko. Ptáčci si zvyknou chodit k vám a při různorodé nabídce se můžete těšit pohledem na různé druhy. V teple domova můžete sledovat úžasnou podívanou, která je srovnatelná s oscarovým filmem.

Dokrmování ptactva v zimě patří k oblíbeným kratochvílím. Jak, kdy a čím dokrmovat venkovní opeřence a také kam jim krmivo vhodně umístit se dozvíte z následujících odstavců. Dobře umístěné krmítko vám zajistí nekonečnou uklidňující podívanou. Tu zajistné oceníte nejen vy po práci, ale také vaše děti.

Kdy začít s dokrmováním ptáků

Venkovní ptáčky můžete začít dokrmovat přibližně od listopadu. V této době si již potravu obtížně obstarávají. Mohou tak nabrat tuk na zimu a také si navyknout chodit na vaše krmítko. To můžete vyrobit nejlépe ze dřeva, plastu nebo koupit třeba v hobby marketu. Důležité je, aby do něj nepršelo a mělo vhodnou velikost. Krmítko umístěte např. na kůl, na větev nebo připevněte na parapet balkónu, fantazii se meze nekladou. Ať už krmítko zavěsíte nebo položíte, je nutné, aby se do jeho bezprostřední blízkosti nedostali dravci jako např. kočky. V případě, že krmítko umístíte na balkón v panelovém domě, může dojít ke znečištění okolí od slupek, které ptáci vyloupnou a odhodí. Sousedi nemusí sdílet vaše nadšení.

Pták

Foto: Pixabay

Čím přikrmovat ptáky v zimě

A nyní to hlavní, tedy menu. Ptáčci jsou velice konzervativní strávníci. Čím více bude vaše menu rozmanité, tím více různorodých strávníků uvidíte. Pokud chcete ptáčkům nabídnout i vodu, dbejte především na její každodenní čistotu. Nejlepší jsou ptačí pítka či napáječky. Při mrazech vodu na noc schovejte, aby nedošlo k poškození. Mezi vhodnou nabídku do krmítka patří:

  1. Ořechy (vlašské, pistácie, arašídy)

  2. Jablka a strouhaná mrkev

  3. Lojové koule nebo směsi pro venkovní ptactvo

  4. Obilniny, zrniny (oves, pšenice, proso, kukuřice)

  5. Bobuloviny (rozinky, bez, jeřabiny, šípky)

  6. Ovesné vločky

  7. Slunečnicová semínka

  8. Sušený hmyz

Čím nekrmit ptáky v zimě

A co do krmítka skutečně nepatří? Rozhodně opeřencům nedávejte jakékoliv solené potraviny nebo uzeniny. Také odpadky z kuchyně nebo zbytky jídel mohou ptáčkům velmi uškodit. Čerstvé pečivo, strouhaný kokos, nevařená rýže a těstoviny jsou také potraviny nevhodné pro dokrmování ptáků. Pečlivě tedy zvažte, co do krmítka nasypete, aby ptáčci byli čilí a zdraví.

Zdroj: https://www.proptaky.cz/blog/jak-a-cim-dokrmovat-venkovni-ptactvo-a-na-co-si-dat-pozor/, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-145428-krmite-v-zime-ptacky, https://www.nazeleno.cz/v-druhe-puli-zimy-vas-ptactvo-potrebuje.cim-ptaky-krmit/, https://www.ireceptar.cz/zvirata/jak-nejlepe-krmit-ptacky-na-krmitku.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)