Jablečník obecný aneb čas na jeho sběr a přípravu zdravého čaje

jablečník

Jablečník je možné pěstovat na zahradě, v truhlíku i se vypravit do přírody na jeho sběr. Kdy a co se sbírá z této rostliny? Jaké má pozitivní účinky na naše zdraví? A odkud pramení samotný název, když s jabloní nemá nic společného?

Výskyt byliny a pozor na případnou záměnu

Jablečník obecný je vytrvalou bylinou, která se vyskytuje jak v jižní a střední Evropě, Asii, tak i u nás. Nachází se zejména v teplejších oblastech na rumištích, výhřevných kamenitých stráních či suchých křovinách, podél plotů i cest. Pro léčivé účely se spíše pěstuje na zahradě či v truhlíku na balkoně.

Jelikož je jablečník velmi podobný hluchavce, můžete si ho právě s touto léčivkou splést nebo i s jinými hluchavkovitými bylinami. Jablečník se vyznačuje hořkou chutí. Jeho listy po rozmělnění voní po jablkách. A proto jeho název jablečník.

Pěstování jablečníku obecného

Pokud chcete vytěžit z rostliny co nejvíce, vyplatí se vám si ji vypěstovat. Stačí zakoupit semena. Jablečník potřebuje ke zdárnému růstu lehčí, i kamenitou půdu a slunné místo. Jinak žádnou speciální péči nevyžaduje. Jen je třeba mladé rostliny zbavovat plevele.

Jablečník obecný: foto autor Agnieszka Kwiecień, Nova

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marrubium_vulgare_Szanta_zwyczajna_2017-10-15_04.jpg

Co a kdy sbírat

Sbírají se listy nebo celá nať, která se vždy ustřihne nebo seřízne zhruba do poloviny výšky rostliny, nikoliv až u země. Doba sběru je od června do září. Nejlepší je sbírat na začátku květu za suchého a slunečného počasí.

Léčivé účinky jablečníku

Rostlina má velmi univerzální použití, neboť příznivě působí na většinu hlavních orgánů v našem těle. Pomůže při problémech s dýchacími cestami, má pozitivní vliv na srdce, cévy a krevní oběh, na trávicí trakt, ženské pohlavní orgány a v neposlední řadě posiluje nervovou soustavu.

Zdraví prospěšný čaj z jablečníku obecného

Do šálku dejte čajovou lžičku sušených listů jablečníku a zalijte vroucí vodou. Poté nechte 10 minut odstát a pak sceďte. Pijte maximálně 3x denně. Jelikož čaj má hořkou chuť, můžete ho dochutit mátou, meduňkou nebo osladit medem. Jablečník se nedoporučuje užívat dlouhodobě.

Zdroj: bylinkovyraj.cz, bylinkyprovsechny.cz, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-886/white-horehound

Náhledové foto: autor EugeneZelenko

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marrubium_vulgare3.jpg