Ideální střešní krytina

Břidlice Zenit

Kvalitní střecha je základem nejen rodinných domů, ale i nejrůznějších staveb například zahradního charakteru. Pokud chcete mít bytelné, stylové a především dlouhodobě rezistentní posezení, vyplatí se vsadit na vynikající střešní konstrukci a především skutečně kvalitní střešní krytinu. Její výběr je dnes maximální. My se proto podíváme, podle jakých pravidel by se měla střešní krytina vybírat a také na to, který z materiálů používaných na její výrobu je nejvhodnější.

Taška Synus

Faktory ovlivňující výběr střešní krytiny

Volba střešní krytiny by se měla odvíjet hlavně od klimatických poměrů panujících v oblasti, kde má stavba stát. Velmi důležitá je hlavně její únosnost. V lokalitách s pravidelnými sněhovými přívaly je třeba počítat s dimenzováním střechy právě na vyšší hmotnost. Počítat bychom měli nejen s mnohem bytelnější stavbou krovů, ale také s nákupem krytiny, která je schopna odolat nejen tlaku, ale i dlouhodobější vlhkosti a dalším nepříjemnostem. Důležitá je třeba i mrazuvzdornost. Zapomenout nelze ani na sklon střechy. U toho uvádíme několik příkladů přehledně v následujících odrážkách.

Střešní taška Rundo

Sklon střechy a typy krytin

–          od 3 ° souvislé krytiny typu lepenkových či asfaltových pásů a fólií

–          od 7 ° kvalitní trapézové plechy

–          od 10 ° moderní bitumenové krytiny

–          od 15 ° vlnitý plech a jiné materiály schopné imitovat klasické krytiny

–          od 22 ° klasické profilované betonové nebo keramické tašky

–          od 30 ° neprofilované betonové či keramické tašky, popřípadě přírodní břidlice

Keramické krytiny

Pokud zvolíte skládané tašky vyráběné z jílovité hmoty a nejrůznějších přísad, určitě neuděláte krok vedle. Tyto tašky se opatřují zpravidla povrchovými vrstvami, jimiž jsou engoba či glazura. Mezi hlavní výhody keramiky paří minimální nasákavost okolo 5 %, vysoká mrazuvzdornost a také maximální životnost, a to v průměru i 100 let. Většinou se udává doba poloviční, tedy 50 let. Použít ale můžete takovéto tašky pouze od sklonu střechy 30 °. Pojistit ji musíte hydroizolací.

Střešní taška červená

Bitumenové šindele

Tato střešní krytina se vyrábí speciálním způsobem, a to lisováním vláknité látky napuštěné organickou pryskyřicí. Jádro tvoří asfaltový materiál s nosnými složkami, jako jsou impregnována plsť či skleněná tkanina. Na šindele vám bude bohatě stačit i střecha, která má sklon od 10 °. Šindele je nutné klást na plné dřevěné bednění, které musí být rovné a opatřené proti případnému kroucení. Nezbytné je i odvětrání střechy.

Zenit černá

Oblíbené betonové krytiny

Betonové tašky patří mezi nejoblíbenější na trhu. V poměru mezi cenou, vysokou kvalitou a odolností se jedná o skvělý materiál. Základem betonové směsi je křemičitý písek s portlandského cementu, vody a také nejrůznějších pigmentů. Povrch tvoří akrylátová barva a zdrsněn je opět pískem. Jedním z hlavních plusů betonové krytiny je minimální nasákavost okolo 8 % a maximální mrazuvzdornost. Zapomenout nemůžeme ani na vysokou životnost 100 let. Záruka bývá poskytována na 30 let. Designově vypadají betonové tašky a realizované střechy skvěle. Na www.terran.cz se můžete sami přesvědčit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.