Hydroponické pěstování bylin snadno a zábavně

Bylinky hydroponie

Domácí pěstování bylinek je jasným trendem současného indoor zahrádkářství. Tisíce balkonů a parapetů už se staly útočištěm domácích bazalek, rozmarýnů, máty nebo tymiánu. Přemýšlíte, že se do bylinkaření pustíte také? A co takhle zkusit pěstovat bylinky hydroponicky, bez půdy a pesticidů, čistěji a zdravěji? Pojďme se společně podívat na argumenty, proč je hydroponické pěstování bylinek skvělé.

Co je to vlastně hydroponie a jak funguje?

Hydroponie stručně řečeno znamená pěstování rostlin bez půdy, v živném roztoku. Pouze kvůli stabilitě kořenového systému je ve vnitřní části hydroponické nádoby nasypán substrát (typicky keramzit, kokos, rockwool, štěrk či další materiály), vnější část poté obsahuje samotný živný roztok s hnojivem pro hydroponii. Živný roztok si nemusíte míchat sami, lze koupit hotový. Základní prvky (dusík, draslík, fosfor, hořčík, síra, vápník a železo) a stopové prvky totiž musí být v poměru vhodném pro pěstovanou rostlinu.

Bylinky hydroponie

Hydroponicky pěstované bylinky jsou zdravější a lépe voní

Vysvětlili jsme si v základních obrysech, co to hydroponické pěstování je – ale proč byste ho tedy měli vůbec zkoušet? Hydroponie má řadu podstatných předností. Skvělá je například naprostá kontrola nad výživou rostlin. Ke kořenům nepronikne nic cizorodého – co dáte do živného roztoku, z toho rostlina roste. Díky absenci půdy je také redukován výskyt škůdců a nemocí na naprosté minimum. Při pěstování tedy můžete nechat pesticidy a podobné přípravky zamčené v komoře – rostlinky budou přirozeně zdravé, budou obsahovat více vitamínů a v případě bylinek také lépe vonět.

Ztráty vody jsou v porovnání s klasickým pěstováním v květináči naprosto minimální, rostliny navíc rostou rychleji a častěji plodí (to vás v případě bylinek sice zajímat nemusí, ale hydroponie se výborně hodí i na zeleninu). Jakmile se vám podaří vytvořit efektivně fungující hydroponický systém, zjistíte, že je také nenáročný na čas. Na rozdíl od rostlin květináči zde vlastně pouze stačí občas doplnit živný roztok.

Hydroponické pěstování vám umožní přistupovat k bylinkám skutečně vědecky – přesto však na něm není nic složitého. Potřebujete jen hydroponickou nádobu, vhodnou sazeničku, substrát, živný roztok, hnojivo, trochu trpělivosti a chuť do práce. Brzy za ni budete odměněni krásně vonící domácí bylinkovou zahrádkou, kterou vám všichni budou závidět.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.