Hubení plevele v trávníku: Herbicidům se bohužel nevyhnete

Trávník

Pokud chcete mít krásný zelený a hustý porost, je třeba trávník kontrolovat pravidelně. Jeho případné nedostatky neodkládejte na později, řešte je ihned. Platí to ohledně chorob i plevele. Zatímco malá rostlinka plevele jde vytáhnout poměrně snadno, u té velké už mohlo dojít k nadměrnému rozrůstání kořenů. Po jejím vytržení může v trávníku zůstat holé místo. Likvidace velkého plevele je složitější také v tom, že dochází k ničení trávníku. Prevence šetří čas i peníze.

Anglický trávník: každá rostlina je plevelem

Co se týká anglického trávníku, plevelem je každá jiná rostlina, která v něm roste. Byť se jedná o rostlinu užitečnou. V některých případech se ale můžete rozhodnout spíše pro luční vzhled trávníku. A v něm vám nějaké druhy plevele vadit nebudou. Nejběžnějšími druhy plevele jsou pampeliška, ptačinec, lebeda, kokoška, rozrazil, merlík, hluchavka, penízek, jetel, jitrocel, šťovík, řebříček, bršlice, pýr a některé další.

Semena

Foto: Pixabay

Hubení plevele domácími metodami

I když existují domácí metody, které jsou běžně používány na hubení plevele, mohou se ukázat neúčinné. A to zejména u dvouděložných vytrvalých plevelů. Navíc použití domácích metod může poškodit také trávník, protože jej není možné aplikovat pouze na nechtěné rostliny. Působí tak tedy jako neselektivní herbicidy.

Hubení plevele herbicidy

U odolných druhů plevele se použití herbicidů nevyhnete. Můžete si vybrat přípravky ve formě postřiku, pěny či granulí. Granule se hodí pro celoplošné hubení, postřiky je možné aplikovat pouze na nežádoucí rostliny. Práce s herbicidem byste měli provádět vždy v rukavicích! Dávkování a aplikaci byste měli provádět na základě pokynů výrobce. Nepoužívejte prošlé herbicidy, mohou způsobit více škody, než užitku.

Pravidla použití herbicidů

Vyplatí se znát určitá pravidla ohledně toho, jak se s herbicidy zachází:

  • Nepoužíváme je na čerstvě posekaný trávník (ideální výška trávníku pro aplikaci herbicidu je 7 až 10 cm).
  • Aplikujeme za slunečného dne v bezvětří.
  • Neaplikujeme, pokud předpověď počasí hlásí deště. Přípravek by byl odplaven bez užitku.
  • Po aplikaci sečeme až po 10-14 dnech. Účinná látka má čas proniknout.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/weed-control-without-chemicals-2132928

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/co-na-plevel-v-travniku-jak-ho-vyhubit-bez-chemie-a-kdy-sahnout-po-postriku

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!