Holá místa na trávníku? Postup, jak se jich snadno zbavit

Travník

Po zimě je čas zkontrolovat stav svého trávníku. Bez péče se určitě neobejde. Na trávníku totiž mohly přes zimu vzniknout krtince, ale také holá místa. Nad nimi zoufat nemusíte, protože dosadit na ně trávník není nic složitého. Tento postup vyžaduje jen trochu trpělivosti, než nový trávník doroste. Výsev nového trávníku provádíme co nejrychleji, jinak by se mohlo stát, že toto místo obsadí plevel a mech.

Příprava půdy na setí

Nestačí jen tak nasypat travní semeno na výsev na holé místo a očekávat, že se ho tím zbavíme. V první řadě je třeba holé místo očistit od případného plevele či listů a mechu. Poté toto místo rozryjte – pokud je malé, použijte klidně i malou lopatku. Cílem je uvolnit, promíchat a vyrovnat zeminu. Čerstvá zemina má větší objem, proto je třeba ji urovnat asi o jeden až dva centimetry výše, než je okolní povrch půdy. Jinak by se mohlo stát, že za čas vznikne díra. Hnojivo v tuto chvíli nepoužíváme, to by vedlo k bujnějšímu růstu tmavší trávy.

Krtinec

Foto: Pixabay

 Výběr travního osiva

Možná vám zbylo travní osivo od doby, kdy jste trávník zakládali. Pokud jste jej skladovali správně, je možné je použít (záleží ale také na jeho stáří). Pokud budete osivo dokupovat, mělo by jít o stejný typ travní směsi, jako je zbylá tráva. Jedině tak nově vyrostlá tráva splyne s okolím. Různě hotové směsi se skládají z různých poměrů různých druhů trav, takže při zakládání trávníku si raději napište, o jakou směs šlo (nebo si ponechte obal s popsaným složením. Při výsevu bychom neměli překročit doporučené množství 25 až 30 g směsi na m2.

Dosévání

Dosévání provádíme obvykle ručně, protože se jedná o menší plochy. Rozpočítejte si potřebu travního osiva. Dejte si ho do nádoby a snažte se jej co nejrovnoměrněji rozložit po holém místě. Semeno je drobné, takže je dobré vysévat za bezvětrného počasí. I tak je ale dobré semínka vypouštět z ruky co nejblíže u země. Poté je zasypte tenkou vrstvou zeminy nebo rašelinového substrátu, postačí asi 0,5 až 1 cm. Jemně srovnejte hráběmi.

Péče o nový trávník

Péče spočívá v podstatě jen v tom, udržovat trávník neustále vlhký. Za několik dnů můžete pozorovat novou trávu. Zanedlouho bude místo natolik zarostlé, že nepůjde poznat, že jste jej podsazovali.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-prawidlowo-wykonac-dosiewanie-trawnika,nId,4914734

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-zbavit-holych-mist-v-travniku-20190621.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!