Hnojivo z kopřiv pro optimální úrodu jahod

Jahody

Milujete jahody? Když ne vy, tak vaše děti stoprocentně ano. Pěstovat se dají jak na balkóně, tak i na zahrádce. Červnová a červencová úroda se odvíjí od mnoha faktorů. Důležitá je samozřejmě pečlivá starost o jahodníky, zalévání a další věci. Rozhodně by se ale nemělo opomíjet ani správné hnojení. Pokud právě přemýšlíte o nějaké chemii, tak na ni rychle zapomeňte. Podíváme se totiž na čistě přírodní záležitost, a to hnojivo vyrobené z obyčejných kopřiv.

Vydejte se na kopřivy do přírody

Udělejte si procházku. Ostatně v současnosti, kdy je člověk zavřený po většinu dne doma, jde o skvělé zpestření. Vezměte si rukavice, košík a nasbírejte si kopřivy. Ty jsou totiž ideálním hnojivem pro váš záhon. Ne, v čerstvém stavu je na záhon dávat nebudete. Vytvoříte si takzvaný zákvas neboli jíchu. Právě ona obsahuje mimo jiné spousty:

  • zinku,
  • draslíku,
  • železa,
  • fosforu
  • a dalších látek.

Postup výroby jíchy není nijak složitý.KopřivyKopřivy: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak připravit jíchu z kopřiv

V první řadě nasekejte na drobnější kusy kopřivy a vložte je do třech čtvrtin plastového kbelíku. Ten poté kompletně zalejte až po okraj vodou. Ideální je samozřejmě dešťová, použít lze i odstátou kohoutkovou. Každý den pak tuto kopřivovou směs precizně promícháte. V kbelíku bude cca nějaké 2 týdny. Určitě se jí nelekejte, když bude neskutečně páchnout. Prostě to tak u jíchy bývá.   

Jakým jahody jíchou přihnojovat?

V první řadě je třeba předznamenat, že jíchu je zapotřebí dokonale zředit. Jinak je silná a jahodník by mohla spálit. Zákvas se přidává do vody v poměru 1:50. Zkrátka budete mít 1 jíchy a 50 dílů vody. Roztok se nalévá přímo ke kořenům jahod a činit byste tak měli zhruba dvakrát týdně. Dít by se tak mělo ještě před vykvetením jahod. Jinak kopřivový zákvas pomáhá také proti mšicím. Když se naleje do rozprašovače a jahodníky se postříkají, mšice zmizí. Jinak jednou měsíčně lze jíchou ošetřit také maliníky a ostružiníky.

Jahody: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.