Hnojení v zimě? Není to nesmysl. Zahradní experti vysvětlují

Práce na zahradě

Spousta lidí má za to, že hnojení je vhodné pro podpoření aktivního růstu rostliny nebo abyste jí pomohli. Jak se ale ukazuje, hnojení může být důležité také v zimě. Pomáhá nabídnout živiny, které posílí kořeny. Tyto živiny pomáhají rostlině připravit se na zimní dormanci a poskytnou jí dostatek síly pro lepší růst na jaře. Pokud jste tedy nestihli hnojení na podzim, můžete to napravit ještě v zimě!

Pravidla zimního hnojení

Abyste hnojením svým rostlinám spíše neuškodili, je zapotřebí dodržet několik základních pravidel. Tím prvním je okolní teplota. Ta by měla být nad bodem mrazu. Dá to rozum: zmrzlá půda by vám příliš živin nepřijala a zapracování hnojiva by bylo samozřejmě velice obtížné. Jako hnojivo je nejlepší sáhnout po přírodních variantách, protože ty jsou prosty nebezpečných chemikálií. Jaké hnojivo zvolit?

Hnůj

Foto: Pixabay

Koňský nebo kravský hnůj

Můžete jej samozřejmě zakoupit i v zahradnických centrech, nicméně když si dáte práci a porozhlédnete se kolem, určitě ve svém okolí najdete nějakého malochovatele koňů nebo krav. Ti obvykle nepoužívají žádné hormony ani svým zvířatům „nepřilepšují“ žádnými chemickými preparáty. Takový hnůj můžete použít na zahrádku, do jara se pěkně rozloží. Zůstane po něm jen sláma, kterou můžete v půdě zanechat nebo ji shrabat.

Proč hnojit v zimě

I když se zdá, že jsou rostliny přes zimu nečinné, není to pravda. Jejich kořeny totiž pokračují v růstu i v zimě. Díky tomu jsou naše stromy a rostliny silnější, robustnější a odolnější. Pokud je rostlina zdravá a silná, vyjde z dormance rychleji a také rychleji poroste. Navíc je hnojení v zimě bezpečnější pro listnaté rostliny, protože u nich nehrozí popálení listů.

Čemu se vyhnout při hnojení v zimě

Když rostliny na podzim ještě stále rostou, spousta zahradníků se chce podzimnímu hnojení vyhnout. To by totiž mohlo stimulovat nový růst, jenže ten je příliš jemný, takže by mohl být poškozen mrazem. V okamžiku, kdy mrzne, je zcela zbytečné používat jakékoli hnojivo, protože půda nebude schopna toto hnojivo absorbovat.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/hnojeni-v-zime-20300103.html

https://www.plantingtree.com/blogs/gardening/fertilizing-in-winter

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!