Hmyzu rapidně ubývá: Stačí se podívat na přední sklo auta

Včela

Dívali jste se po dlouhé jízdě autem na přední sklo? Pokud no, nejspíše jste zjistili, že se sem tam někde objeví nějaký ten uhynulý hmyz. Ano, čtete správně, opravdu jen trocha hmyzu. V současné době je toto tvrzení velmi smutné, jelikož ještě několik let zpět bylo nezbytné sem tam zastavit a přední sklo hmyzu zbavit, případně si často sklo ostříknout a hmyz zlikvidovat. I přes tuto skutečnost se rozhořel mezi lidmi poměrně absurdní spor.

Žabomyší spory kolem včel

Přesně na ně upozorňuje spolek Mája. V podstatě v něm jde o to, kdo komu užírá více. Na jedné straně stojí příznivci volně žijících opylovatelů a na druhé logicky chovatelé včely medonosné. Včela medonosná, nejuniverzálnější opylovatel a původní druh přírody ČR, rozhodně není žádným škůdcem. Do této role ji ale někteří lidé staví. Ti upozorňují na druhovou pestrost, které ubývá. Je závislá na tom, jaká je aktuálně mozaika různých ploch.

ČmelákFoto: Pixabay

Problém není v tom, kdo komu užírá

Stačí se podívat do přírody a zjistíme, že v krajině chybí dostatek kvetoucích rostlin, a to hlavně na jaře a na podzim. Bohužel. S tím také souvisí aktuální stavy včelstev. Vždyť v roce 1990 se v České republice nacházelo 806 000 včelstev. Nyní je jich minimálně o nějakých 100 000 méně, což je smutné. Smysl dohadů o opylování a míře užírání jednoho druhu jinému je zbytečný.

MotýlFoto: Pixabay

Řešit by se mělo vrácení kvetoucích rostlin do krajiny

Přesně tak. Stačí se ostatně vrátit k oné cestě autem přes celou republiku. Kdyby byl kvetoucích rostlin dostatek, rozhodně by na skle utkvělo mnohem větší množství hmyzu. Na skle ho ale nechceme. Měl by být v přírodě. Je zbytečné bavit se o tom, jaký hmyz více prospívá biodiverzitě. Pojme vrátit kvetoucí rostliny do přírody. Jednoduché to ale nebude.

Zdroje info: http://www.majabee.cz/prave-ted

https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ubytek-hmyzu.spatne-zdokumentovana-katastrofa

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.