Energeťák pro orchideje: Víme, co je zaručeně donutí ke kvetení

Orchidej

Také vás zlákala půvabně vyhlížející orchidej, a tak jste si jednu pořídili domů? Nebo také dvě? Nedivíme se, protože tyto exotické krásky jsou opravdu půvabné. Možná je také již máte doma, ale nejde vám na rozum, proč rostlina opět nekvete? Tato situace se stává mnohým pěstitelům a většinou jde o nedostatečnou péči, kterou jim poskytují. V případě, že nechcete kupovat drahé hnojivo, máme pro vás jeden trik, díky kterému rostlina orchideje opět nasadí své krásné květy. 

Podmínky pro pěstování

Pro začátečníky pěstitele doporučujeme orchidej Phalaenopsis, která je na pěstování jednoduchá. Ovšem každé z nich je potřeba poskytnout správnou zálivku, takzvanou vodní koupel. Ta se provádí tak, že do lavoru, vany, umyvadla, kýblu či do jakékoli jiné nádoby, napustíte odstátou vodu, nikoli čerstvou z kohoutku a orchidej do vody namočíte. Nechte ji tak po dobu jedné hodiny. Za tuto dobu si orchidej vezme tolik vody, kolik bude potřebovat.

orchidej-voda
Foto: Pixabay

Poté ji nechte ve vaně odkapat – v květináči nesmí zůstat voda, jinak by její kořínky začaly hnít. Až voda od rostliny nebude odtékat, dejte ji zpět do obalu. Do další zálivky tolik nespěchejte. Pokud nebude substrát v květináči proschlý, orchidej zalévat nemusíte. Takže zálivku můžete plánovat přibližně každých deset či čtrnáct dnů. Určitě je dobré dívat se i na stav kořenů, které mnohé prozradí. Krásné zelené kořeny napoví, že se rostlině daří, naopak hnědé a bílé poutají vaší pozornost. 

Energeťák pro orchideje

Nyní už vás dále nebudeme napínat a prozradíme vám, oč se jedná, co je energetický nápoj pro vaše exotické krásky. Pokud vám nechtějí vykvést, netvoří se na nich poupata, ponořte je do šťávy z citronu. Citron je dokonalým zdrojem vitamínů a minerálů nejen pro nás, ale také pro mnohé rostliny, mezi ně patří také orchidej. Navíc má také baktericidní účinky. 

Orchidej
Foto: Radek Štěpán

Takže pokud budete chystat lázeň pro orchideje, do jednoho litru vody nalijte jednu lžíci citronové šťávy a na půl hodiny květinu do energeťáku namočte. Díky citronové lázni listy orchideje zesílí a na stoncích se začnou objevovat malá poupátka. Důležité však je, že takové řešení nelze praktikovat při každé zálivce – stačí, když ji orchideji poskytnete jednou za měsíc, klidně i za dva měsíce. 

Zdroj: https://www.belnovosti.by/helpful-tips/pour-lemon-water-orchid-you-will-not-recognize-flower-next-day

https://www.bioleaf.co.nz/articles/plant-growth-with-citric-acid

Foto: Pixabay, Radek Štěpán

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)