Dubnové zahradničení: Sazenice jahod je možné sázet již nyní – jak na to?

Jahodník

Jahody se doporučuje vysazovat na přelomu léta a podzimu, avšak pokud koupíme sazenice jahod již nyní, můžeme je umístit na záhon. V případě, že jste v zahradnictví či hobbymarketu nějaký takzvaný multipack jahod viděli, nebojte se je koupit a vysadit již nyní, ať se i letos dočkáte slaďoučkých plodů, které milují nejen děti, ale i mi dospělí. Navíc takové kynuté knedlíky s jahodami jsou přímo skvostné, tak jdeme na to. 

První krok před výsadbou jahod

Většina sazenic zakoupených nyní, má plně vyvinutý kořenový systém, díky kterému chybějící listy brzy dorostou. Než je ale umístíme do záhonu, namočte je přibližně na jednu hodinu do vody a zkraťte kořeny (přibližně o třetinu). Záhon již jistě máte připravený. Pokud ne, jahody preferují slunné místo, propustnou zeminu obohacenou o humus. Na prohnojení lze využít odleželý kompost. 

V případě, že máte na zahradě těžkou a jílovitou půdu, vsaďte na vyvýšené záhony nebo odstraňte alespoň dvacet centimetrů zeminy, vyplňte ji drenážní vrstvou a doplňte ji substrátem pro jahody. 

Jahodníky
Foto: Pixabay

Druhý krok – výsadba jahod

Jakmile se pustíte do výsadby, zahrňte sazenice jahodníku tak, jak byly zahrnuté v květináči. Mezi jednotlivými sazeničkami ponechte přibližně třicet centimetrů. Vysazujte nejlépe do řádků. Jakmile máte výsadbu hotovou, sazeničky pořádně zalijte. Po pár dnech zálivku opakujete. 

Jahodníky nepřikrýváme a po několika týdnech, až začne rašit plevel, ho pomocí motyčky podkopněte. Pozor si dávejte na sazenice, abyste je nevykopli zároveň s plevelem. Po odstranění plevelu bude nejvyšší čas přemýšlet nad tím, jakou zvolíte pokrývku kolem jahodníků, abyste zabránili ušpinění plodů. Mnoho zahrádkářů využívá netkanou textilii, která také pomáhá s prohříváním půdy a potlačuje růst nového plevele. Někteří zahrádkáři zase nedají dopustit na slámu nebo vrstvu mulče. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Pokud se obáváte ranních mrazíků, můžete jahodníky přikrýt bílou netkanou textilií, kterou ale přes den odejměte.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/jahody-muzete-sazet-i-na-jare-pochutnate-si-na-nich-uz-v-lete/, https://prima-receptar.cz/vysadba-jahodniku-na-jare/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)