dřín

Dříny na váš dvůr i zahradu

Dříny patří mezi nevšední zástupce okrasných dřevin. Nemusí totiž jít jen o dřín obecný (Cornus mas). Ve hře jsou i jeho dva další nádherné druhy – dřín japonský (Cornus kousa) a dřín květnatý (Cornus florida). Každý z nich vás na zahradě překvapí něčím jiným.

Jaký dřín si pořídit

Dřín japonský (Cornus kousa) zaujme své okolí zejména velkými květy. Objevují se až po vyrašení listů a chlubí se čtyřmi velkými okvětními lístky. Jejich barva se pohybuje od bílé až po několik odstínů růžové v závislosti na pořízeném kultivaru. Dřín květnatý (Cornus florida) vás pak potěší množstvím spíše drobných květů, vyrůstajících však na větvičkách v hojném množství. Opět mohou být bílé nebo růžové. Objevují se brzy zjara – ještě dřív, než se keř obalí listy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Květy však nejsou tím jediným, čím nás dříny potěší. Ty okrasné mají i větší kulaté plody, podobné svým vzhledem jahodám. Vyrůstají na dlouhé stopce, takže se velmi dobře sbírají. Jsou totiž jedlé a i když se svou chutí nevyrovnají běžně konzumovanému dřínu, určitě by bylo škoda nechat je na větvičkách jen tak opadat. A poslední fázi zdobnosti si dříny odbudou na podzim. Tehdy se totiž jejich listy zbarvují do nádherně červených odstínů.

Jak na pěstování dřínů

Pokud si chcete tyto krasavce pořídit do své zahrádky, myslete na to, že jde o kyselomilné rostliny, které potřebují plné slunce. Ve stínu prospívat nebudou a v polostínu se dočkáte jen velmi malé násady květů. Bohužel však jejich obliba slunce nejde příliš dohromady s jejich preferovaným vodním režimem. Dlouhodobé vyschnutí nesnášejí a shazují jak květy, tak později i plody. Jejich pěstování se tedy neobejde bez řádného mulčování a občasné zálivky během suchých měsíců. Pokud jim však tyto věci dopřejete, ozdobí vaši zahradu po všech stránkách.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

  1. Aster Odpovědět

    Krucinál, nastudujte si nejdřív něco o dřínech, než budete něco doporučovat. To bílé a růžové u Cornus kousa a Cornus florida nejsou květy, ale listeny, květ je to mrňavé uprostřed těch listenů – to je ta nepodstatná věc. Co je ale podstatnější je to, že jedlé jsou plody Cornus kousa (a to taky ne u všech druhů – např. Satomi) – vypadají spíš jako litchi (liči) než jako jahody, zatímco plody Cornus florida připomínají spíše šípky a jsou mírně jedovaté. Vy zelený prste 😛

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *