Domácí předpěstování petúnií: Podstata spočívá ve správném výsevu a zajištění optimální teploty

petúnie

Petúnie zkrášlí každý exteriér. Oslní pestrou barevnou paletou. Nyní je vhodná doba na předpěstování. Není to nic náročného. Poradíme, jak na to.

Petúnie jsou jednoletky, které vytváří kompaktní bochník a rostou stejně jak do výšky, tak i do šířky. Vypěstovat si můžete vlastní sazeničky. O to větší radost vám přinesou.

Jak vysévat a co je potřeba

Jak si vypěstovat vlastní sazeničky petúnií, které vás budou těšit a zdobit exteriér barevnými květy po celé léto? Není to nic složitého, ale má jistá svá pravidla. Semena se vysévají už v lednu, a to mělce do výsevních misek. Můžete si na to pořídit i sadbovač, který vám ještě více práci usnadní. Povrch nezahrnujte, protože petúnie potřebují světlo, které podporuje klíčení. Vysévejte do kvalitního substrátu, který by měl být vlhký. Je třeba udržovat optimální teplotu pro klíčení, která je okolo 20 až 22 °C a vysokou vzdušnou vlhkost. Pro zdárné klíčení je třeba pravidelně větrat.

Po cca 14 dnech je dobré snížit teplotu na 16 až 18 °C. Tím zajistíte pomalejší růst, který má pozitivní vliv na rostlinky. Ty pak budou silnější a mít košatější nižší vzrůst. Jakmile se objeví pravé listy, je třeba je přesadit do květináčů nebo truhlíků.

Podmínky pro pěstování v truhlících

I když se doporučuje dát je ven po prvních zmrzlících, tj. v polovině května, tak lze tak učinit i dříve. Záleží na teplotních podmínkách. Však víme, že počasí si poslední dobou dělá, co chce. Trvale mohou být venku, jakmile noční teploty zůstávají nad 5 °C.

Petúnie jsou náročné na výživu. Je dobré pořídit speciální hnojiva i substráty určené pro pěstování petúnií. Potřebují pravidelnou zálivku, hnojení 1x týdně a hodně slunce. Rostlina nesnáší přemokření. Pokud by se tak stalo, tak vyměňte substrát. Jinak je riziko napadení mšicemi, zežloutnutí a hniloba.

květiny

Foto: Pixabay

Jak zajistit bohaté a svěží květy

Pokud chcete, aby rostlina měla po celé léto svěží a bohaté květy, tak je třeba pravidelně zaštipovat. A to přesně nad první sadou zdravých listů každého stonku. K tomu nic nepotřebujete. Stačí normálně rukou, tj. použít jen váš ukazovák a palec.

Stejně tak petúniím pomůžete k plnějším novým květům, když budete pravidelně odstraňovat ty zvadlé, suché, vybledlé. Rostlina bude mít více energie na produkci nových květů.

Zdroj: rostlinky.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay