Domácí hnojivo pro petúnie: Čekají vás miliony květů

Petúnie

Petúnie jsou úžasné rostliny! Poskytují květy v nejrůznějších barvách a v obrovském množství. Přitom o ně nemusíte nijak přehnaně pečovat. Jediné, na co je třeba dát pozor, je správná zálivka, protože bez ní neporostou žádné rostliny. A vzhledem k tomu, že produkují takovou spoustu květin, bude zapotřebí také hnojivo. Nemusíte se ale uchylovat na to komerční, které je zbytečně drahé. Stejný efekt bude mít i hnojivo, které si vyrobíte doma.

Hnojivo pro petúnie – použití

Petúnie je vhodné přihnojit už na jaře. To podporuje růst listů, vývoj květů. V létě hnojíme za účelem co největšího množství květů a také obecně pro dobrý růst. Na podzim pak pro lepší zrání rostliny. V zimě hnojíme, aby si rostliny zachovaly svůj dobrý stav. Hnojit bychom je měli jednou za měsíc. A čím?

Petúnie

Foto: Pixabay

Čajové sáčky a káva

Obsah čajových sáčků (nebo také sypané čaje) můžete využít poté, co si připravíte chutný čaj. Poskytují draslík a dusík, což jsou dva prvky, které jsou důležité pro správný růst. Dále obsahují hořčík a síru. Ty rostlina zase upotřebí pro bohaté kvetení. Pokud patříte spíše mezi milovníky kávy, máte pro vás dobrou zprávu. Také kávová sedlina tvoří dobré hnojivo. Obsahuje dusík, fosfor a také trochu draslíku. Kávovou sedlinu si necháme pro jarní a letní hnojení.

Banány

Banány obsahují draslík, hořčík, fosfor a v menším množství také síru, dusík a vápník. Použít se dají celé banány anebo jen jejich slupky. Jednoduše je rozmixujte s trochou vody a použijte na rostliny. V tomto případě je ale zapotřebí poznamenat, že přílišná horka mohou vyvolat hnilobu, pokud to s množstvím hnojiva přeženete. Použít se dá také banánová voda – slupky dejte do sklenice, zalijte vodou, aby byly ponořené a po jednom týdnu sceďte. Můžete používat jako zálivku.

Vaječné skořápky

Jsou bohaté zejména na vápník. Kromě něj obsahují také dusík, fosfor a draslík. To je směs, která je ideální zejména pro posílení kořenového růstu. Používáme je proto zejména na jaře. Vaječné skořápky důkladně omyjte, nasušte a rozdrťte na prášek. Ten dejte přes noc do vody. Druhý den vodu promíchejte a zalijte s nimi petúnie.

Jogurt nebo mléko

Jeden díl jogurtu smíchejte se čtyřmi díly vody a nalijte je ke kořenům rostliny. Pokud na jeden díl jogurtu použijete pět dílů vody, dejte to do láhve s rozprašovačem a nastříkejte rovnou na listy. Bakterie obsažené v jogurtu pomáhají petúniím v růstu tak, že mění dusík ze vzduchu na formu, ze které je rostliny umí absorbovat.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/petunie-hnojivo-30000622.html

https://justagric.com/best-homemade-fertilizer-for-petunias-2/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!