Díky zimolezu vám plot bude vonět po bonbónech

zimolez2

Zimolez – popínavka se sladkou vůní – tak bychom ho mohli nejlépe charakterizovat. Rychle roste a vypadá atraktivně nejenom v době květu. A pěstování zimolezu navíc není vůbec obtížné.

Plot vonící po vanilkových bonbónech? Je to možné – stačí k němu zasadit jednu z odrůd zimolezu. Pokvete vám celé léto a ukryje vás přes zvídavými očima sousedů.

Zimolez – pěstování

Dorůstá do výšky až 6 metrů. Většina druhů roste velmi rychle – až 2 metry za rok. Květy jsou velmi dekorativní, objevují se obvykle od června do října a mohou se chlubit smetanovými, červenými a oranžovými odstíny.

zimolez6

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Podívejte se na ty nejkrásnější kultivary a odrůdy, které jsou u nás dostupné

  • Brown’s Honeysuckle cultivar Dropmore Scarlet – vyšlechtěný v polovině minulého století v Kanadě, Brown’s Honeyysuckle kultivar. Oslní vás díky krásným červenooranžovým květům.
  • Lonicera acuminata – ceněný pro vždyzelené listy a krásné květy, které se objevují od června do září
  • Lonicera x heckrottii je považován za nejcennější zimolez. Má velmi dekorativní listy – tmavě zelené shora a modrozelené zespodu. Kvete od června do října a intenzivně voní.

Kde zimolez pěstovat

Miluje slunná místa a stane se tak perfektní dekorací třeba pro jižní stěnu domu. Po několika letech dokáže vytvořit hustý zelený závěs. Kvést pak obvykle začíná asi tři roky po výsadbě.

Půda pro zimolez by měla být propustná a bohatá na humus. Svědčí mu zejména směs rašeliny a kompostu. Substrát by měl být odkyselen přidáním trochy vápna nebo dřevěného popela. Zimolezům se bude dařit prakticky všude. Nelíbí se jim jen jílovité půdy chudé na živiny a dlouhé přísušky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)