Cuketa a bohaté množství plodů: fazole a kukuřice pro její lepší růst

Cuketa

Cuketa patří mezi teplomilné rostliny, které vyžadují stanoviště na plném slunci. Půda by měla dobře odtékat, protože přílišná vlhkost zejména na listech způsobuje plesnivění. Cukety vyžadují hodně živin a také spoustu vody, zejména v období vývoje plodů. Vyplatí se pro ně nainstalovat kapkovou závlahu, aby byly zalévány dlouho a přímo k základně. To pak voda odtéká ke kořenům, aniž by namočila listy rostliny. Kromě správné péče ale můžete udělat ještě něco navíc, abyste si zajistili maximální úrodu.

Doprovodná výsadba

Doprovodná výsadba přináší různé výhody. Může odpuzovat nějaké škůdce, dodávat prospěšné živiny do půdy, zastínit v případě příliš silného slunce, působit proti běžným chorobám a jinak se podporovat v růstu. Obecně platí, že tito rostlinní sousedé by měli mít podobné nároky na stanoviště a živiny, ale měli by se lišit hloubkou kořenů, aby si vzájemně nekonkurovali. Co se hodí vysadit v blízkosti cuket?

Cukety úroda
Foto: Unsplash

Cuketa a kořenová zelenina

Cuketa má mělké kořeny, kořenová zelenina (řepa, celer, mrkev, petržel) roste hluboko v půdě. Tyto rostliny si tedy vzájemně nekonkurují, nemají společné nemoci, které by na sebe vzájemně přenášely. Proto je možné je vysadit vedle sebe. Žádný větší užitek než úspora místa z tohoto sousedství ale nevzejde.

Cuketa a cibule

Sousedství cukety a cibule (popřípadě pórku či jarní cibulky) funguje dobře. Vzájemně si nekonkurují. Cibule svým výrazným zápachem odstrašuje některé škůdce, které cuketu ohrožují. Pokud nechcete vysadit cibuli přímo mezi cuketu, můžete použít cibulový odvar, který funguje podobným způsobem, a to jako prevence i jako léčba.

Salát a různé bylinky

Salát a různé bylinky můžete v cuketách použít jako půdokryvné rostliny či jako mulčovací vrstvu. Ty zabraňují nadměrnému odpařování vody a současně potlačují růst plevele. Některé bylinky svou výraznou vůní odradí nepříjemné škůdce.

Cuketa a kukuřice

Kukuřice se doporučuje jako doprovodná rostlina snad nejčastěji. U cuket ji můžete využít namísto tyče, po které se cukety popínají. Stejným způsobem je možné použít i slunečnici. Namísto dřevěných nebo kovových tyčí je možné použít právě tyto rostliny, které mají silný stonek a udrží cuketu v růstu nad zemí.

Fazole jsou univerzálním pomocníkem

Fazole patří k nejlepším doprovodným rostlinám vůbec. Dodávají totiž do půdy cenné živiny, které prospívají mnohým rostlinám, jako je například cuketa. Právě cuketa totiž potřebuje velké množství živin a díky fazolím se půda jen tak nevyčerpá.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/companion-plants-zucchini-and-summer-squash-2540045

https://fryd.app/en/magazine/companion-planting-zucchini

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!