Co mají společné orchidej a česnek? Ideální trik pro opětovné kvetení

Orchidej

Použití česnekového hnojiva není žádnou novinkou. Kromě toho, že obsahuje cenné látky, nabízí česnek také ochranu před škůdci. Orchidej využívá česnek podobným způsobem jako jiné rostliny. Aromatická vůně česneku odradí svilušky, třásněnky a mšice. Podpoří tvorbu chlorofylu orchideje, syntézu bílkovin a tvorbu všech 21 aminokyselin. Česnek působí jako přírodní fungicid. Avšak ve velkém množství může také uškodit.

Na mšice i plísně

Česnek (Allium sativum L.) dokáže odradit velké množství škůdců. Pokud na orchideji (či jiných rostlinách) objevíte mšice nebo svilušky, nastříkejte je česnekovou vodou. Je to šetrná a účinná metoda. Kromě toho česnek inhibuje spory, a tím zabraňuje šíření plísní. Pokud objevíte plíseň kořenů, můžete orchidej namočit rovnou do česnekové vody, asi na 10 minut – jako to děláte při zalévání orchideje. Při menší plísni stačí nastříkat na povrch substrátu.

Orchidej

Foto: Pexels

Orchidej po česneku roste a kvete

Česnek obsahuje důležité látky, které podporují orchidej v růstu: síru (S), dusík (N), fosfor (P), draslík (K), vápník (Ca) a mangan (Mn). Nejdůležitějšími jsou samozřejmě dusík, fosfor a draslík. Síra ale má také svůj význam, protože pomáhá vyvíjet a aktivovat určité enzymy a vitamíny a je strukturální složkou dvou z 21 aminokyselin, které tvoří bílkoviny. Spolu s dusíkem je tak síra důležitá pro výrobu chlorofylu. Použití česnekové vody na kořeny orchideje můžete být také prospěšné. A to v tom smyslu, že zlepšuje jejich růst. Podporuje dělení buněk

Česnek používáme opatrně

Avšak všeho moc škodí. Proto je třeba česnek používat na orchideje opatrně. Pokud bychom jej použili příliš mnoho, mohlo by dojít k tomu, že by se v orchideji začalo hromadit příliš mnoho síry. Tento prvek je sice důležitý, může být i nebezpečný. A to natolik, že dokáže zastavit i růst orchideje. Stejné účinky lze pozorovat i při použití česnekové vody na jiné rostliny. Česnekovou vodu bychom neměli používat (a česnek pěstovat v blízkosti) na rostlinách, jako je chřest, hrách, fazole, šalvěj, petržel a jahody.

Návod na přípravu česnekové vody

Připravte si 4 stroužky česneku, 1 lžíci oleje, trochu prostředku na nádobí a vodu. Česnek rozdrťte plochou stranou nože nebo jej nastrouhejte. Smíchejte s olejem a nechte jeden až dva dny vyluhovat. Poté sceďte přes jemné plátýnko, a co nejvíce vymačkejte. Zbude vám tak jen čistý olej bez kousků česneku. Na jednu čajovou lžičku tohoto oleje přidejte jednu lžičku saponátu na nádobí. Přilijte půl litru vody a vlijte do láhve s rozprašovačem. Pořádně protřepejte. Pokud po použití listy orchideje zežloutly, zřeďte roztok vodou (klidně dalších 250 ml vody).

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/orchidej-cesnek-20220816.html

https://orchideria.com/garlic-water/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!