Čím ozdobit okna v zimě? Červené bobule jsou dobrou volbou

Cesmína

Na rostliny v květináčích nemusíte zanevřít ani v zimě. Stále je na výběr několik rostlin, které vydrží mráz i další neduhy počasí, které jsou typické právě pro zimní sezónu. Jak je známo, mrazuvzdorné rostliny pěstované venku přes zimu mohou v květináči utrpět újmu, ačkoli kdyby byly zasazené v zemi, nic by jim nehrozilo. Na to je zapotřebí myslet. Své květináče proto umísťujte chytře (pokud možno do závětří).

Skimie japonská

Latinsky se tato rostlina jmenuje Skimmia japonica. Jedná se o rostlinu, která je původem z Japonska, Číny a jihovýchodní Asie. Zaujme svými červenými bobulemi, které se objevují na podzim (mohou ale vydržet až do zimy). Můžete ji pěstovat v truhlíku i přímo v půdě. Vyžaduje jen velice málo péče. Je odolná. Tento stálezelený keřík vám na jaře obroste bílými až růžovobílými květy.

Mráz

Foto: Pexels

Libavka polehlá

Rostlina je známá také pod latinským názvem Gaultheria procumbens. Mrazuvzdorná je až do – 40 °C. I v tomto případě se jedná o stálezelený keř, který zdobí lesklé načervenalé bobule (na podzim). Tmavě zelené listy vypadají atraktivně, navíc mohou na podzim změnit svou barvu – získají červený nádech. Na jaře se tvoří květy zvonkovitého tvaru, z nichž se posléze vytvoří atraktivní bobule. Je třeba použít substrát pro kyselomilné rostliny.

Cesmína

Také cesmínu (Ilex) zdobí drobné červené bobule. Tato rostlina je neopadavá, její listy mají zelenou nebo žlutozelenou barvu. Dejte si pozor, tato rostlina je jedovatá. Listy rostliny jsou typicky ostnité. Zejména v zimě je zapotřebí dát si pozor na to, ať rostlinu nevystavujete přímému slunečnímu světlu. Svědčí jí spíše stín a polostín. Nezapomeňte v zimě dostatečně zalévat (to platí pro všechny druhy rostlin, které necháváte v zimě v truhlících venku). Zálivka nemusí být vydatná.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/nejkrasnejsi-zimni-truhliky-20330113.html

https://horticulture.co.uk/plants-for-winter-window-boxes/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!