Čím nahradit kopřivy ve velikonoční nádivce – praktické tipy, které vám umožní zachovat tradici

Čím nahradit kopřivy ve velikonoční nádivce: Velikonoční nádivka neboli hlavička patří k tradičním velikonočním pokrmům. Při pečení rozvoní celý dům a žádný jazýček nezůstane v klidu. Jestli jste ji nikdy nevyzkoušeli, letos je ten pravý čas.

Hlavními součástmi je starší pečivo, vejce, uzené nebo jiné maso a kopřivy. Hlavička se jí říká proto, že původně do ní bylo použito maso z hlavy telete. Maso v nádivce by mělo být spíše světlé, králičí, kuřecí, telecí a podobně.

Čím nahradit kopřivy ve velikonoční nádivce – tipy

Postupně se ale vžilo více uzené. Vajec se dává poměrně hodně, coby symbolů Velikonoc. Kopřivy dodají nádivce pikantní chuť a vůni. Co ale dělat, když kopřivy v časném jaru ještě nerostou a nebo nemáte možnost si je nasbírat? I tak si můžete připravit vynikající nádivku s jinou zelení.

Mražené nebo sušené kopřivy

Předvídáte-li a kopřivy si předchozí rok kvalitně zamrazíte, máte vyhráno. Sušené kopřivy lze také s úspěchem použít. Máte-li raději bylinky čerstvé, zvolte jinou alternativu.

Špenát nebo polníček

Čerstvé lístečky špenátu jsou k dostání po celý rok, polníček neboli kozlíček polní se začne v obchodech objevovat na jaře, najít se dá ale i v přírodě. Daří se mu na slunných místech. Nádivku ochuťte ještě česnekem, špenát ani polníček nejsou tak aromatické jako kopřivy. Špenát můžete použít i mražený, ale pouze listový, ne protlak. Nechte jej rozmrazit a okapat.

Kopřivy

Foto: Pixabay

Petrželka nebo pažitka

Je lepší je použít v kombinaci, zvláště k pažitce přidejte klidně i jinou bylinku. Petrželka je lepší listová, má výraznější chuť než kudrnka.

Jarní cibulka

Naťová jarní cibulka je také vhodnou náhražkou, bílé části cibulek osmahněte lehce na másle, natě nakrájejte a přidejte do nádivky čerstvé.

Rukola

Má jemně nahořklou chuť a v obchodech ji běžně koupíte. Samotná nebo ve směsi s jinou zelení se do nádivky skvěle hodí.

Růžičková kapusta nebo kadeřávek

Jsou nevšední alternativou, pokud je máte rádi. Vrchní lístky kapustiček rozeberte, zbytek nakrájejte nadrobno. Kadeřávek spařte a pokrájejte. Chuť nádivky ale bude poněkud odlišná.

Medvědí česnek

Dá se také zakoupit v obchodech nebo si na něj vyrazte do lesa. Roste na vlhčích a stinných místech v listnatých lesích a kolem potoků, a to pouze na jaře asi od poloviny března. Pozor a záměnu s konvalinkovými listy, snadno jej poznáte podle typické česnekové vůně.

Popenec

Za ním už musíte vyrazit do přírody, nemáte-li jej na zahrádce. Popenec je velmi aromatický, patří do stejné čeledi jako šalvěj a tymián. Vzhledem se spíše podobá hluchavce, jen kvete fialovými kvítky.

Bršlice kozí noha

Obtížný plevel pro zahrádkáře, skvělá bylinka pro bylinkáře. Do nádivky sbírejte jen úplně mladé světle zelené rostlinky se sotva vyvinutými lístky. Roste na vlhkých a stinných místech, na kraji lesa nebo v koutech zahrad. Do nádivky se hodí samotná, nebo ve směsi ostatních bylinek.

Lístky jetele, řebříčku, pampelišek, fialek i sedmikrásek

Chcete-li nádivku se směsí bylin, tyto můžete klidně přidat. Hodí se i do jarní zelené bylinkové polévky, tradičně podávané na Zelený čtvrtek.

Jednoduchý recept na velikonoční nádivku

Dejte uvařit 300 g uzeného, 300 g vepřového a 100 g kuřecího masa. Mezitím nakrájejte 8 rohlíků na kostičky a zalijte je asi 400 ml mléka rozšlehaného s 8 vejci. Místo mléka můžete použít i vývar z masa. Dvě hrsti kopřiv spařte a pokrájejte a všechny ingredience smíchejte. Okořeňte pepřem, muškátovým květem a dosolte. Směs přendejte do formy vymazané máslem a pečte dozlatova.

 

Zdroje: https://www.toprecepty.cz/recept/10120-velikonocni-hlavicka-nadivka/, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/12892-velikonocni-nadivka-jinak-vyzkousejte-misto-kopriv-popenec-polnicek-brslici-nebo-medvedi-cesnek, https://www.toprecepty.cz/recept/10120-velikonocni-hlavicka-nadivka/, https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/cim-nahradit-koprivy-v-nadivce-rady-a-tipy/

Náhledové foto: Pohled 11 / Creative Commons / CC BY-SA.40

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)