Čičorka lesklá: Tato jedovatá bylina má své využití

Čičorka

Čičorka lesklá (Securigera varia ) je vytrvalou bylinkou, která náleží do čeledi bobovité. Může dorůst do výšky až 2 metry, nicméně tato výška je spíše výjimečná. Lodyha rostliny tvoří její nejdelší část, je hranatá a dutá, na povrchu rýhovaná a větvená. Rostlina má poměrně hluboký kořen. Listy jsou krátce řapíkaté, lysé nebo i mírně chlupaté. Bylinu ale nejlépe poznáme podle jejích růžových až nafialovělých květů, které krásně voní. Plodem je lusk, který je zakřivený směrem vzhůru.

Lidové názvy

Rostlina je poměrně dost rozšířená po celé Evropě a také u nás. Získala si mnohé lidové názvy – například botečky Panny Marie, pazourky, vlčí hrách, kačenka, věnečenka, kočičí drábky, čičorečka, krůpky, čírka, horský kaderák, plazivá kača či strakatá katerina nebo nepravý ouročník.

Čičorka

Čičorka: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Výskyt bylinky

Čičorka roste po celé Evropě (s výjimkou Skandinávie a Velké Británie) a byla také rozšířena do Severní Ameriky. V České republice můžeme tuto bylinku najít téměř na celém území – od nížin až po podhorské oblasti.

Účinky na lidské zdraví

Čičorka roste obvykle v okolí cest, silnic a mezí, najdeme ji také v příkopech, na okrajích lesa a travnatých strání, taktéž na suchých loukách či pastvinách. Bylinka má projímavé a močopudné účinky, avšak ty jsou velice mírné. Z listů se vyrábí léky na problémy se srdcem. Jedním z těchto léků je koronilin.

Jedná se skutečně o jedovatou bylinku?

Čičorka je mírně jedovatá, avšak nebyly zaznamenány případy otravy ani u koní, ani u krav či ovcí. Zvířata jsou na látky obsažené v této bylince nižší citlivost, protože rychle dochází k jejich rozkladu. Akutní otrava u lidí se projevuje nechutenstvím, paralýzou končetin, potížemi s rovnováhou a dýcháním, zvracením a/nebo průjmem či ztuhlými svaly v oblasti krku. Z tohoto důvodu je potřeba bylinky používat jen velice opatrně. Rozhodně by ji neměly užívat těhotné či kojící ženy nebo dokonce malé děti a senioři.

Čičorka: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!