Chraňte své mazlíčky: Dracena je pro kočky toxická!

Dracena

Dračinec vroubený, nebo lidově také dracena, je velmi oblíbená rostlina, protože je snadné ji pěstovat. Snese toho poměrně hodně, včetně okusování domácími mazlíčky. Bohužel, to se pro kočky nebo i psy může stát osudné. Všechny rostliny s latinským označením Dracaena jsou pro ně toxické. Pokud máte doma zvíře, které rádo žvýká domácí rostliny, pak dracena rozhodně nebude nejvhodnější volbou.

Dracena a kočky

Pokud máte doma dracenu i kočku, měli byste být velmi opatrní. Kočky totiž mohou dracenu okusovat z nudy, protože chtějí vzbudit vaši pozornost nebo protože hledají určité živiny. Vždy je vhodné rostlinu přesunout z kočičího dosahu (například do místnosti, kam kočky nesmí). To, že vaše kočka byla otrávena (například dracenou), poznáte tak, že bude zvracet, mít průjem, ztratí chuť k jídlu a bude letargická. Někdy je možné ve zvratcích vidět krev. Tyto příznaky jsou důvodem k tomu, abyste co nejdříve navštívili veterináře.

Dracena

Foto: Pixabay

Je toxická, ale nemusí přivodit smrt

Ačkoli jsou draceny pro kočky toxická, jen ve velmi malém procentu postižených koček způsobují smrt. Nutná je ale péče veterináře, a to na dobu až 24 hodin po požití listů draceny. Veterinář může kočce předepsat speciální živiny, které jí pomohou vyrovnat se s nerovnováhou elektrolytů a dehydratací.

Rostliny bezpečné pro kočky

Než si pořídíte jakoukoli pokojovou rostlinu, zjistěte si, zda není toxická pro vás ani pro zvířata. Mezi bezpečné pokojové rostliny se považuje vánoční kaktus (Schlumbergera xbuckleyi), Chamaedorea microspadi, ledviník ztepilý (kapradina – Nephrolepis exaltata) a spousta dalších. Pro kočku jsou užitečné rostliny, jako je šanta kočičí nebo kočičí tráva. Avšak ani bezpečné rostliny by se neměly stát součástí hry vašeho mazlíčka. Může totiž dojít k jejich převrhnutí nebo poškození (až úhynu). Sledujte, kde vaše kočka nejraději tráví čas. Do těchto míst rostliny nedávajete.

Ochrana rostlin před kočkami

Převislé rostliny nebo ty, které rostou směrem dolů, je dobré umístit do závěsných košů a dát tam, kde na ně kočky nemůžou. Kočky přitahuje na rostlinách také půda v květináči. Někdy proto postačí, když na půdu naskládáte větší hladké kameny, se kterými nebude moci pohybovat. Na internetu jsou dostupné spreje, kterým se říká odpuzovač koček. Jejich vůně kočky odpuzují, člověk je téměř nevnímá. Mohou se aplikovat v interiéru i exteriéru (například u dětského pískoviště).

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zvirata/dracinec-kocky-30001017.html

https://homeguides.sfgate.com/variegated-dracaena-toxic-cats-78141.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!