Chcete na zahradě větší soukromí? Pohrajte si se zelení!

Živý plot

Soukromí je důležité pro každého z nás. Ať už zahradu využíváte k čemukoliv, nepotřebujete, aby vás u toho někdo viděl. A to je důvod, proč si zjistit, jakými možnostmi se dá soukromí zajistit. Můžete se pustit do stavebních úprav formou plotů nebo pergol. Ale existuje ještě další, levnější možnost. A tou je právě zeleň na vaší zahradě. Pokud vyberete ty správné rostliny, získáte tak neprohlédnutelnou hradbu.

Soukromí pomocí rostlin

Někdy můžete zkombinovat i obě varianty dohromady – stavbu, kterou doladíte rostlinami. Může jít jen o stěny plné květin, které postavíte na místo, kudy se k vám nejčastěji dostávají nechtěné pohledy. Nebo sofistikovaný systém, který obežene celou vaši zahradu podobně jako plot. Ne každý se může rozhodovat pouze v závislosti na tom, co se mu líbí. Spousta z nás musí brát ohled také na svou peněženku.

Zahrada

Foto: Pexels

Nejlevnější možnosti

Jednou z nejlevnějších možností je živý plot. Ten může mít různou výšku i různý vzhled, v závislosti na tom, jaký typ použijete. Kupovat si více takových rostlinek se může prodražit. Pokud ale znáte někoho, kdo živý plot již má, můžete se pokusit jej rozmnožit z již existující rostlinky. Tato možnost je zcela zdarma, i když si na soukromí budete muset počkat několik let, než se rostlinky rozrostou. Pokud máte plot, přes který je vidět, vyzkoušejte popínavé rostliny, jako je břečťan nebo psí víno. Ty jsou rychlé a levné.

Stavby s rostlinami

Můžete použít to, co máte na zahradě. Ze dřeva se dají vyrobit poličky nebo konstrukce, která poslouží jako základ pro rostliny. Ty můžete na rostlinu položit nebo ji použít jako podporu pro pnutí. Takové jednoduché stavby mohou vypadat velice pěkně a navíc mohou propustit nějaký ten vzduch, což se v letním parnu vždycky hodí.

Stavby pro větší soukromí

Typickou možností jsou zahradní altánky nebo pergoly. Ty si můžete postavit na místě, které vám vyhovuje a zvolit konstrukci, jakou chcete. Jen si dejte pozor na rozměry, protože větší stavby budou vyžadovat projektanta a stavební povolení. Můžete je zastřešit a trávit na zahradě čas i v dešti. Nevýhodou je to, že tato možnost patří k nejdražším. Levnější možností může být neprostupný plot z betonu, dřeva či jiných materiálů.

Zdroje info:

https://www.bobvila.com/articles/backyard-privacy-ideas/

https://www.realhomes.com/advice/how-to-improve-privacy-in-your-garden

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!