Cesmína paraguayská

Slyšeli jste již název cesmína paraguayská? Nejspíš odpovíte, že ne, ale nápoj, který vzniká právě z této rostliny, už byste znát mohli, je to známé „maté“. Jestliže ani název nápoje vám nic neříká, rádi vám v našem článku představíme nejen cesmínu paraguayskou, ale i nápoj maté.

Představení cesmíny paraguayské

Cesmína paraguayská je strom. Jedná se o rod cesmína, do kterého patří i jiné dvouděložné rostliny. Mohou být stálezelené nebo opadávat. Rostou ve formě keřů či stromů a vyskytují se na všech kontinentech světa. Mimo námi zmíněné cesmíny existuje i cesmína kanárská, modrá, pernyhova, přeslenitá, temná, modrá a vroubkovaná.
Cesmína paraguayská je původem z Jižní Ameriky a je to stázelený strom. Roste hlavně u vody na březích potoků a v lesích při nadmořské výšce asi kolem 500 až 700 metrů. Dorůstá do výšky až 20 metrů.
Na stromě vyrůstají i plody jako červené peckovice. Listy jsou vejčitého tvaru a mají vroubkovaný okraj, jsou tuhé.
Na pěstování cesmíny se dnes soustřeďují hlavně v Paraguayi, Uruguayi, Brazílii a Argentině.

Maté informace o nápoji

Maté je v Jižní Americe nejoblíbenější nápoj, především v zemích jako je Uruguay a Argentina. Tento nápoj se dělá z lístků zmíněné cesmíny paraguayské (můžeme ho znát také pod názvem Yerba Maté).
Maté se pyšní mnoha příznivými účinky a jeho servírování a pití se pojí také se starým rituálem. Podle tradice by se maté mělo podávat pouze v misce z vydlabané tykve (kalabasa) a mělo by se pít po malých doušcích brčkem z bambusu nebo kovovou slámkou (bombilla).
V jihoamerických zemích se maté pije různě. Může se míchat třeba s limonádou nebo džusem.
Máme různé druhy nápoje. Ty klasické jsou tradicional a especial. Especial se vyznačuje delší dobou zrání. Je také vhodný pro začátečníky, protože jeho chuť není tolik hořká jako u tradičního maté. Chuť especialu je mnohem jemnější.
Druhy maté se rozlišují podle způsobu mletí lístků cesmíny. Lístky se melou buď na hrubo, středně nebo na jemno. Dále je důležitý i způsob přípravy.
Nápoj můžete zakoupit u různých výrobců, z nichž nejvíce známí jsou tito: Taragui, Cachamate, Rosamonte nebo Cruz de Malta.

Seznámení s kalabasou a bombillou

Jak již bylo zmíněno, pro přípravu maté je zapotřebí mít určité pomůcky a základní jsou kalabasa a bombilla.Řekněme si teď několik informací o nich:
• kalabasa: Kalabasa je nádoba, která je důležitá pro konzumaci nápoje maté. Tradičně se vyrábí z tykve, ale dnes je možné mít nádoby i ze dřeva či keramiky nebo také z dýně. Je jedno z jakého materiálu kalabasu budete mít, ale po používání jí vždy musíte nechat vyschnout, jinak začne plesnivět.
• bombilla: Bombilla je slámka nebo brčko, které se používá hlavně při pití nápoje. Je vyrobeno z bambusu, slámky nebo může být i nerezové či z alpaky a dalších materiálů. Bombilla je složena ze špičky (náustek, dlouhý krček) a sítky, které se používá pro přípravu čaje. Vršek bombilly bývá různě zdobený a jsou na něm vykresleny ornamenty. Díky němu je přechod mezi náustkem a krčem silnější, aby se člověk případně nespálil.

Jak nápoj maté působí

Nápoj maté má v sobě mnohé účinné látky, které obsahovaly listy cesmíny. Zejména musíme zmínit kofein, třísloviny (trpké rostlinné polyfenoly, snižují proteiny), teofylin (léčivá látka), silice a vitamíny A, B, C a další. Dále v jejím složení najdeme i minerální látky (hořčík, železo, vápník, draslík, křemík a další).
Nápoj má tak blahodárný vliv na nervový systém, pomáhá proti únavě, posiluje imunitu a je ho možné využít také při detoxikaci organismu. Vhodný je také jako doplněk při dietách, protože omezuje pocit hladu.
Mimo to působí maté také příznivě na zažívání, zvyšuje koncentraci, působí povzbudivě na fyzickou a duševní kondici, podporuje fungování ledvin a má ještě mnoho dalších příznivých účinků na naše zdraví.

Jak si nápoj maté můžete připravit

Příprava nápoje je jednoduchá, kalabasu naplníte sypkým maté asi do poloviny. Otvor nádoby pak přikryjete rukou, převrátíte vzhůru nohama a třesete. Tento úkon uděláte několikrát po sobě. Potom se kalabasa obrátí na stranu a maté se sesype na jednu stranu nádoby. Nádobu pak postavíte a maté vytvoří tvar kopečku, který zalijete troškou studené vody. Pokud byste maté zalili rovnou horkou vodou, mohlo by se maté spálit.
Necháte několik minut odstát a po odstátí vložíte do nádoby bombillu. Tu strčíte do vytvořeného kopečku z maté. Nyní můžete zalít maté horkou vodou, která by měla mít teplotu přibližně 80 °C. Buďte opatrní, abyste nezničili kopeček maté. Po zalití by se měl nad hladinou vznášet malý ostrůvek suchého maté. Nápoj se neslévá a takto udělaný je bez příchuti.  Je možné si ho dochutit (karamelem, cukrem, sirupem, citronem, medem, atd.).

Maté kupujte kvalitní

Koupit můžete mnoho výrobků, které se zařazují pod kategorii nápoje maté. Jestliže jste v pití tohoto nápoje začátečník, nejspíš vás taková nabídka zmate a nebudete vědět které je opravdu kvalitní a které naopak ne. Snažte se vždy kupovat zboží pouze od kvalitních a prověřených výrobců.
Další důležitá věc je vybrat si z druhů, které trh nabízí takový, který bude pro vás ideální. Pro začátečníka s největší pravděpodobností nebude příliš vhodné tradiční maté, protože je hořké. Maté se odlišuje podle místa původu, způsobem sušení a vy se musíte sami rozhodnou, jestli ho chcete pít v tradiční neochucené variantě nebo zkusíte různé příchutě.
Je možné zakoupit maté buď jako sypaný nápoj nebo i v čajových sáčcích. Stejně jako u klasických čajů i zde je vždy kvalitnější sypaná verze.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.