Černooká zuzana

Černooká Zuzana: Znáte ji?

Znáte rostlinu se zajímavým názvem Černooká Zuzana? Jde o květinu, která má výraznou barvu květů a černé „oko“ uprostřed. I proto tento již dnes zlidovělý název. Pojďme si něco málo říci o této zajímavé květině. O její pěstování, péči a podobně.

Zuzano, co jsi vlastně zač

O co tedy vlastně jde? Tato rostlina je dnes již tradiční květinou a ozdobou záhonků i květináčů. I to je důvodem lidového pojmenování. Přesně však jde o rostlinu Thunbergia Existuje v mnoha variantách. Ty nejznámější jsou asi Serengeti Sunset a Dark Red. Původem této květiny je tedy Afrika. Konkrétně východní část tohoto kontinentu. Existují tedy tyto odrůdy s červeným okvětím a téměř černým středem. Existují však i jiné v bílé barvě dále ve fialové nebo žluté. Původně jde o keř.

V našich podmínkách

U nás se s touto rostlinou setkáte nejspíše jen v letním období. Tedy s krásou jejich květů. Ve většině případů se nedaří pěstovat černookou zuzanu jinak, než jako letničku. V našich podmínkách kvete tako nádhera jen od května do října. Delší trvání je spíše výjimkou. Bohatá násada květů je také důvodem toho, že se musí pravidelně hnojit. Pravidelně však neznamená mnoho. Úplně stačí slabé přihnojování. Odměnou pro vás bude až 2 metry dlouhé výhonky rostliny, které můžete vyset do květináče nebo venku. Rozkvétají pak nejdříve začátkem června.

S čím setkáme v našich květinářstvích

Pokud uvažujete nad pěstováním černooké zuzany, navštivte oblíbené zahrádkářství. U nás se můžete setkat i s méně známými druhy, jako je Thunberia gregii. Tu koupíte jako sazeničku. Dále Thungergia battiscombei, která má krásné fialové trubkovité květy. Jak se o ně však starat? Rostlinu umístěte do velkých květináčů. Zasypte dobrou zeminou a přivažte výhonky k bambusovým tyčkám, které budou v květináči vetknuty ve tvaru vigvamu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *