Čas pro jarní výsev hrášku je tady

Hrachový lusk

Hrášek je jednou z prvních plodin, které můžete na jaře začít sadit ve své zahrádce. Jistě někdo namítne, proč si v dnešní době dávat zbytečnou práci, když se dá hrášek lehce koupit zmražený nebo v plechovce. Jakmile si ovšem jednou zkusíte vypěstovat svůj vlastní domácí hrášek a ochutnáte, jaký je rozdíl mezi kupovaným a domácím, hrášek ze supermarketu už nikdy nebudete chtít. V tomto článku představíme kompletní postup od výsevu hrášku až po sklizeň.

Něco o hrášku

Vypěstovat hrášek je velmi snadné, jeho vegetační období je ale limitované. Klíčem k pěstování hrášku je zasadit ho brzy na jaře, aby dozrál, dokud je ještě chladné počasí. V našich klimatických podmínkách je ideální vysévat hrášek v březnu nebo nejpozději v dubnu. V teplejších oblastech se dá pěstovat i podzimní hrášek, který ovšem není tak chutný jako ten jarní.

Vrostlý hrách: Foto Radek Štěpán

Kdy a jak začít s výsadbou

Hrášek můžete začít vysít, jakmile se dá jen trochu kopnout do hlíny. Vysejte hrášek alespoň měsíc před posledními mrazíky. V našem klimatické pásmu připadají dny zmrzlých zhruba na polovinu května. Proto byste měli mít hrášek v zemi nejpozději v polovině dubna. Hrášku totiž svědčí, když je půda ještě chladná. Ve studené půdě totiž pomalu klíčí. Hrášek můžete vysít i do vyvýšených zahradních záhonů. Pokud napadne trochu sněhu, hrášku to moc nevadí. Několikadenní silnější mrazy by mu však mohly ublížit. Hrášek je možné vysít i koncem léta, nejpozději však alespoň šest týdnů před prvním mrazem.

Příprava záhonu

Ideální je slunné místo, které dobře odvádí vodu. Hrášek vám sice vyroste i ve stínu, nikdy ale nebude tak chutný a šťavnatý jako ten, který bude mít při růstu dostatek slunečního světla a tepla. Pro hrášek je taky prospěšné, když se mění místo jeho výsadby. Co se týká hnojení, hrášek potřebuje hlavně fosfor a draslík. Hrášek je popínavá rostlina, do záhonu proto umístěte tyče s provázky nebo mříže, po kterých hrášek může růst.

Sběr hrášku

Hrášek je zralý většinou 70 dní po výsadbě. Nevydrží ale moc dlouho čerstvý a brzo po sběru ztrácí svou chuť. Je proto dobré ho spotřebovat co nejdřív.

 Hrách: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.