Borůvky potřebují v únoru péči pro dosažení bohaté úrody

borůvky

Borůvky jsou keříky, které se hojně pěstují na našich zahradách. Téměř každý už ví, že potřebují kyselou půdu, a tak jim čas od času můžeme přilepšit kávovou sedlinou. I když zrovna neplodí, je i v únoru zapotřebí se o ni postarat, abyste se mohli radovat z maximální úrody. V únoru je třeba provést správně řez, který zajistí tu nejlepší možnou kondici rostliny. A jen rostlina, která je zdravá a silná dává také kvalitní a početné množství plodů.

Borůvky potřebují prořezat

Řez se provádí z několika důvodů. Tím prvním je odstranění všech nemocných částí rostliny, které by mohly „vysávat“ energii z rostliny, která pak bude chybět při dozrávání plodů. Navíc nemoci se mohou šířit, což znamená, že včasný řez zajistí také ochranu před nemocemi. Dalším důvodem je odstranění prosvětlení keře. Když je keř příliš hustý, nemusí plody dostávat dost sluníčka. Taktéž může být keř vzdušnější, takže se sníží riziko vzniku houbových a plísňových onemocnění.

borůvka
Foto: Pixabay

Čas na řez borůvek

I když je možné prořezávat borůvky prakticky kdykoli v roce, ideální období je na konci února nebo v březnu. Právě řez v tomto období zajistí dostatečný čas na to, aby se keřík vzpamatoval a soustředil energii tam, kde je zapotřebí – tedy do tvorby květů a plodů. Řez je ale třeba provádět s citem. Pokud byste odstranili příliš mnoho větví, může to vyvolat opačný efekt – zpomalení růstu a nenasazení plodů.

Borůvky vyžadují řez každý rok

Sanitární řez, při kterém odstraňujeme odumřelé, nemocné nebo přemrzlé výhonky, je potřeba provádět každý rok. Pokud je na rostlině necháme, tak ji budou zbytečně oslabovat a mohou být vstupním místem pro různá onemocnění a infekce. Proto je třeba se jich pravidelně zbavovat. V rámci sanitárního řezu odstraňujeme též ty stonky, které rostou směrem do země a kříží se s těmi, které rostou správně.

Provzdušňující řez

Pokud se vám i po tomto zdá keř příliš hustý, můžete odstranit i zdravé, ale nepotřebné stonky. Toto se dělá obvykle na keři, který je starší než čtyři roky. Měl by mít alespoň šest hlavních výhonů starších než tři roky. V rámci tohoto řezu odstraňujeme větve, které starší, než čtyři roky. A neodstraňujte jich příliš mnoho, mohou totiž oslabit rostlinu.

Radikální řez pro staré borůvky

Pokud je keř už starý, nemůžete očekávat velké výnosy. Omladit jej můžete radikálním řezem, kdy výhonky seříznete těsně u země. Toto se provádí u keřů starších 20 let. Pokud takto radikálně keř seříznete, tak můžete další úrodu očekávat až za dva až tři roky. Keř totiž musí vyprodukovat nové výhonky.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-koniecznie-zrob-w-lutym-niezbedny-zabieg-aby-borowka-miala-o,nId,7326844

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-strihat-kanadske-boruvky-30000315.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!