Borůvkový džem

Borůvky: neobvyklé recepty na džemy

Již od poloviny července se můžeme těšit z modrých bobulí borůvek. Borůvky jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálů a patří mezi ovoce, které obsahuje nejvíce antioxidantů. Mohou tedy mít i protirakovinné účinky, protože pomáhají našemu tělu zbavovat se volných radikálů. Tyto radikály, když se nahromadí, mohou způsobovat různé nemoci: od těch méně závažných (například záněty) až po ty vysoce závažné (nádory). Jestli toužíte po tom, vyzkoušet si neobvyklé borůvkové džemy, nechte se inspirovat tímto článkem.

Borůvkový mojito džem

Ve velkém hrnci smícháme asi 900 g borůvek, 500 g cukru krystal a kůru ze tří limetek. Přidáme také 4 lžíce limetkové šťávy (cca 60 ml). Směs přivedeme k varu a pořádně promícháme, aby se cukr rozpustil. Borůvky se snažíme co nejvíce podrtit. Poté přidáme asi 4 snítky máty (svázané bavlněnou šňůrkou dohromady). Poté snížíme teplotu a necháme lehce probublávat asi 45 minut. Často mícháme a sbíráme pěnu na povrchu. Proveďte zkoušku hustoty džemu (trošku ho kápněte na talíř a nechte vychladnout – klidně i v lednici – a pokud džem po talířku neteče, je už dost hustý). Naplníme s ním sklenice, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Borůvky

Borůvky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Borůvkovo-ostružinový džem

Pokud máte také ostružiny, můžete si připravit džem, který je mixem obojího ovoce. Do velkého hrnce dejte 500 g borůvek a 350 g ostružin. Přidejte 1 lžíci citronové šťávy. Zahřejte a ještě než směs bude úplně horká, snažte se bobule co nejvíce rozdrtit (vařečkou nebo šťouchadlem na brambory). Přidejte 500 g želírovacího cukru (nebo pektinový prášek a klasický cukr krystal). Povařte několik minut a pak proveďte test hustoty. Je-li džem dost hustý, naplňte jím skleničky.

Borůvkový džem s medem a levandulí

Na začátku bude potřeba vylouhovat levanduli. Dejte 1 lžíci sušených květů levandule do hrnečku a zalijte vodou – stačí asi 100 ml. Poté nechte 10 minut odstát. Květy slijeme a tekutinu si dáme do hrnce společně s 540 g borůvek, 250 g želírovacího cukru a 4 lžíce medu. Přidáme 1 lžíci citronové šťávy a přivedeme k varu. Necháme povařit asi 5 minut a poté provedeme zkoušku hustoty. V případě spokojenosti plníme do sklenic.

Borůvkový džem se skořicí

Do hrnce si dáme 500 g borůvek a 250 g želírovacího cukru. Přidáme 1 lžíci citronové šťávy, ¼ lžičky mleté skořice a 1/8 lžičky mletého hřebíčku. Směs přivedeme k varu, bobule se snažíme co nejvíce rozdrtit. Povaříme asi 10 minut a poté provedeme zkoušku hustoty. Je-li džem dost hustý, začneme ho plnit do sklenic.

Borůvkový džem s bazalkou a citronem

Do hrnce vložíme 1500 g borůvek, 750 g želírovacího cukru, 2 lžíce citronové šťávy a kůru ze 2 citronů. Mezitím si připravíme plátýnko, do kterého zabalíme 10 listů bazalky (abychom dostali plnou chuť, nakrájíme je na drobno). Bazalku přidáme k borůvkám a celou směs přivedeme k varu. Bobule se snažíme co nejvíce rozdrtit. Vaříme asi 10 minut, poté provedeme test hustoty. Jestliže jsme s hustotou spokojeni, plníme do sklenic.

Borůvkový džem: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *