Bílý nebo zelený fóliovník? Jak barva ovlivňuje pěstování rostlin

Fóliovník

Pokud si chcete pořídit nový fóliovník, je důležité vybrat zejména takový, který má pevnou konstrukci. Fólie nevydrží věčně, takže je třeba počítat s tím, že ji budete muset vyměnit. A na trhu je dostupných spousta druhů fólií, které se mohou lišit svou barvou, to, jestli mají zapuštěnou síťovinu nebo také tloušťkou. V tomto článku budeme porovnávat fólii pouze z hlediska barvy a jinak stejných parametrů.

Fóliovník, který bude rychleji teplejší

Rychleji se zahřívá právě fóliovník zelené barvy. I když jde jen o pár stupňů Celsia, po zimě ale může jít o veliký rozdíl. Umožňuje to dřívější výsev (a tím i sklizeň) některých rostlin, například ředkviček. Hodí se tedy do chladnějších oblastí, jako je třeba Vysočina či horské oblasti. Pamatujte si, že až bude léto v plné síle, je zapotřebí skleník častěji větrat.

Fóliovník

Foto: Pexels

Pěstování teplomilných rostlin

V létě se vám může lépe hodit bílá fólie, zejména pokud pěstujete teplomilné rostliny, jako je lilek, rajče či paprika. Světlo se odráží a ve fóliovníku není takové teplo. Tento typ rostlin má sice rádo teplo, avšak příliš vysoké teploty, které mohou v létě fóliovníky vyprodukovat, jim škodí. Nenasadí tolik plodů a jsou náchylnější k chorobám.

Zelený fóliovník je estetičtější

Spousta zahradníků vybírá zelenu čistě z toho důvodu, že v zahradě lépe vypadá. Pokud máte místo, které není na plném slunci, nemusíte se přílišných teplot obávat. Výběr barvy fólie nemusí být až tolik důležitý. V případě, že jste si pořídili zelenou a máte pocit, že to byla špatná volba, můžete příští sezónu jednoduše koupit bílou fólii. Vaší konstrukci je jedno, jakou barvu fólie na sobě ponese. Můžete si tak sami vyzkoušet, jaká barva se pro vaši zahradu lépe hodí.

Fóliovník

Foto: Pexels

Další barvy fólií

Pro amatérské pěstování nám bohatě postačí dvě barvy fólie, tedy bílá nebo zelená. Ty zelené se dají sehnat v různých odstínech, což může též ovlivnit pěstování rostlin. Profesionální zahradníci pak používají ještě další barvy fólií, jako je například modré či růžové.

Zdroje info:

https://niepodlewam.pl/zielona-czy-biala-jaka-folia-na-tunel/

https://gardening.stackexchange.com/questions/9468/what-color-should-a-greenhouse-be

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!