Banánovník: jak jej pěstovat u vás doma

Banánovník: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zdá se, že Češi se snaží do svých domovů dostat trochu exotiky. A to v podobě exotických rostlin. Velice často se v jejich domácnostech vyskytují například kávovníky nebo právě banánovníky. Banánovník, latinsky Musa, má ještě jedno nej. Společně s bambusem patří k nejmohutnějším bylinám vůbec. Původem pochází z jižní a jihovýchodní Asie. Odtud se ale rozšířil i do tropické a subtropické oblasti. Najít jej tak lze dnes již i ve Středomoří.

Nejmohutnější bylina?

V předchozím odstavci jsme zmínili, že banánovník je jednou z nejmohutnějších rostlin vůbec. Na plantážích může dosáhnout výšky i 10 metrů. Takové výšky u nás, v České republice, bohužel nemůžete dosáhnout. Banánovníky tedy pěstujeme v květináčích jako dekorativní květinu, a to buď v interiéru, nebo v zimní zahradě, fóliovníku či skleníku. Existují i odrůdy, které jsou mrazuvzdorné, a ty lze pěstovat i přímo na zahradě. A ano, nejedná se o strom, nýbrž o bylinu.

Banánovník: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pěstování ze semen

Není nic snadnějšího, než si objednat semena banánovníku z internetu. Obal těchto semen je velice tvrdý a před samotným vysazením je potřeba jej narušit. Poté, co se vám to povede, zalijte semeno teplou vodou a nechte namočené na příštích 48 hodin. Vodu často vyměňujte. Takto připravená semena zasaďte do hloubky 2 cm a udržujte při teplotě od 23 do 25 °C. Zvolte substrát obohacený o živiny. Zhruba za měsíc se můžete dočkat klíčící rostlinky.

Volíme velikost květináče

Na začátku vám postačí květináč o průměru 15 centimetrů. Druhý rok ho v létě přesadíme do květináče o průměru 25 centimetrů, a další rok ve stejném období do květináče o průměru minimálně 35 centimetrů. Takto přesazujeme a zvětšujeme květináče až do té doby, než jsme spokojeni s velikostí svého banánovníku. Rostlinu umístíme tam, kde bude dost světla a svěží vzduch – ale pozor mimo průvan.

Zálivka a hnojení

Na zálivku používejte odstátou nebo dešťovou vodu. Ideální je zalévat jej ráno a večer, pokud nemáte čas (nebo zapomínáte) měla by stačit i zálivka jednou za den, a to večer. Zejména během vegetačního období je důležitá hojná zálivka. Na škodu není ani rosení, avšak pozor na kapky vody na listech, když je slunečný den. Banánovník hnojíme až do pozdního podzimu.

Květy banánovníku

Jakmile banánovník vytvoří 50 až 60 listů a jeho kmen zhrubne, můžete se začít těšit na první květy. To je většinou u rostliny staré dva až tři roky (přičemž dříve kvetou rostliny umístěné ve skleníku). Listy postupně dorůstají a usychají odspodu – tyto seschlé listy neodstraňujeme. Když banánovník začne kvést, nijak s ním nemanipulujte. Nechte jej stát tak, jak je, neotáčejte jej a nepřemísťujte. Květy jsou většinou růžové (závisí na druhu) a vyrůstají v přeslenu. Večer se otevírají a nádherně voní.

Domácí banány

Je možné vypěstovat si i vlastní plody. Dosáhnout toho můžete tak, že se svou rostlinkou nebudete nijak hýbat. Jednou jí vyberete vhodné stanoviště a necháte ji tam. Důležité je, aby rostlina měla dostatek světla, tepla a dostatečnou zálivku. Prvních plodů se můžete dočkat asi čtyři měsíce po odkvětu. Těm šikovnějším se v interiéru podařílo vypěstovat i desetikilový trs banánů. Jakmile rostlina jednou urodí, můžete ji zlikvidovat. Podruhé už vám banány bohužel nedopřeje.

Přezimování

V zimě dopřejte rostlině teplotu 10 až 20 °C. Existují ale i odrůdy, které snesou teploty nižší, a také mrazuvzdorné odrůdy, které je možné pěstovat i v zahradě.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!