Balkonové rostliny a byliny podle světových stran

Balkonovky

Už se nemůžete dočkat, až si vychutnáte ranní či odpolední kafíčko na balkoně či na terase, kterou vám budou zdobit krásné květiny? I z takového malého balkonu můžete vytvořit oázu klidu plnou květin. Předtím, než balkon osázíte, bude dobré popřemýšlet, na jakou světovou stranu je umístěný a jakým rostlinám se zde bude dařit. Ať už je balkon orientovaný na jakoukoli stranu, klidně i na tu severní, která je známá chladem, na každou z nich můžete umístit půvabné květiny či byliny, které vás budou těšit svou krásou. Jdeme na to.

Západní strana

Začneme tedy západní stranou. Možná vám to může připadat zvláštní, ale západní strana není vůbec špatná pro pěstování mnohých rostlin. Sluníčko zde máte několik hodin denně, takže na takový balkon lze umístit krásné hortenzie. Ty mají opravdu skvostné květy. Mimo toho, lze také na západním balkoně či terase pěstovat rybíz, jahodník, ale také bazalku či meduňku.

Foto: Pixabay

Východní strana

U východní strany lze říci, že je ideální pro bohaté pěstování květin, ale také zeleniny a bylinek. Například petúnie, muškáty a mnoho dalších rostlin. Dále pak listové saláty, ředkvičky, hrášek, rajčata, papriky, jahody, fazole, ale také šalvěj, pažitku a ostatní. Obecně lze ale říci, že východní strana je ideální pro bylinky. 

Rajčata
Foto: Pixabay

Jižní strana

Jižní strana je známá jako místo, kde nejvíce a nejintenzivněji svítí slunce, a to od rána až do pozdního odpoledne. Vlastně, i večer tu máme velké teplo. Vyzkoušejte nějaké sukulenty, kaktusy a pokud byste chtěli pěstovat zeleninu, rajčata a papriky budou ideální. Existuje však rostlina, která vám za takové místo poděkuje. Řeč je tedy o levanduli. Nádherně voní, láká medonosný hmyz a odpuzuje komáry – ideální kombinace. Jakmile půjde levandule do květu, můžete si ji ostříhat a využít jako koření, na čaj nebo ji také klidně dejte do polštáře a užijte si klidnou noc.

Kanadská borůvka
Foto: Pixabay

Severní strana

Poslední strana, a to severní, se považuje za jednu z problematičtějších. Na takový balkon umístěte klidně begonie, fuchsie, ale nepočítejte s tím, že vám budou závratně kvést. Z bylinek vás potěší bazalka, ta má takové místo ráda. Co se týká ovoce, borůvka bude za severní stranu velmi ráda.      

Zdroj: https://www.balkonovekvetiny.cz/balkonove-kvetiny-podle-svetovych-stran.php, https://www.rostlinky.cz/blog/balkon-4x-jinak-podle-svetovych-stran.html, https://www.prozeny.cz/clanek/zeleny-raj-na-balkone-jak-pestovat-podle-svetovych-stran-54150

Náhledové foto: Pixabay

  

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)