Ani v červenci zahrada ještě neodchází na odpočinek. Nový výsev týden po týdnu, který vám umožní vychutnat si úrodu až do podzimu

Síran hořečnatý, hořká sůl, epsomská sůl, Síran hořečnatý pro sazenice, sazenice

Ani v červenci zahrada ještě neodchází na odpočinek. Lze vysít řadu plodin a užívat si úrody až do podzimu. Zjistěte, které dny jsou v červenci pro výsev semen nejpříznivější a prodlužte svou dobu sklizně. Takto si můžete vychutnat čerstvé a šťavnaté plody ještě i na podzim. Přestože většina rostlin je už vysazena a některé druhy už možná sklízíte, v červenci máte jedinečnou příležitost k výsadbě druhé várky. Rostliny s rychlejším růstem a vývojem stihnou dozrát dříve, než udeří podzimní mrazíky. Dostatečnou péčí a správným hnojením je ochráníte před škůdci i dalšími neduhy a za chvíli budete moci sklízet. Zaměřte se na lunární cyklus a vysejte semena v tu nejlepší dobu.

První týden v červenci

První dva dny je dobré zaměřit se na cibuli, pažitku, petržel, chřest nebo zelí. Pokud toužíte po okrasné zahradě, je vhodný čas pro výsev některých trvalek. Vysazená rajčata a okurky nezapomeňte pravidelně prostřihávat. Během úplňku byste měli nechat všechny rostliny odpočinout a nijak výrazně nezasahovat. Ke konci týdne vysejte semena okurek a květáku. Česnek už by měl být připravený k první sklizni.

pěstování

Foto: Pixabay

Druhý červencový týden

V prvních dnech je správná doba pro výsadbu květin, máty, ředkvičky nebo pozdních brambor. Do skleníku lze stále sázet okurky nebo čínské zelí. Zhruba v polovině týdne byste neměli na záhonech provádět žádné výsevné ani výsadbové práce. Naopak se zaměřte na údržbu stromků a keřů. Odstraňte všechny odumřelé větve a zastřihněte živé ploty i odkvetlé květiny.

Bobuloviny už by měly být zralé a připravené ke zpracování. Ke konci druhého týdne nastává nejplodnější období v měsíci. V tuto dobu do skleníku vysejte salát, zelí, celer nebo pastinák. Své záhony můžete zkrášlit také cibulovými květinami. Růže a petúnie nezapomeňte zaštípnout, aby zbytečně neplýtvali energií na odkvetlé nebo poškozené výhonky.

Třetí týden v červenci

Během prvních dní zasejte kořenovou zeleninu nebo mátu a vychutnejte si čerstvé plody česneku, brambor, cibule a mrkve. Ideální podmínky jsou také pro výsadbu popínavých druhů rostlin. V polovině týdne nastává novoluní a opět byste měli nechat záhony odpočinout. Ke konci týdne už podmínky vhodné k výsevu ani výsadbě nenastanou. Zaměřte se raději na sklizeň zralých plodů.

Poslední červencový týden

Zkraje týdne ještě lze vysévat fenykl, petržel, kopr, koriandr a některé druhy jednoletek. V polovině pak vysaďte špenát, celer, ředkev nebo brambory. Nezapomeňte záhony pořádně zalévat a hnojit. Zvlášť při vysokých teplotách a dlouhotrvajícím suchu potřebují dostatek vody. Ke konci týdne máte poslední příležitost pro výsev některých plodin ve skleníku.

 

Zdroj: https://www.zahradajezek.cz/rady-a-tipy/10-nejrychlejsich-rostoucich-druhu-zeleniny-pro-vasi-zahradu-i-byt/, https://www.agrislatinice.cz/rady-a-tipy-zeleninova-zahradka-v-cervenci

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)