Airsoft a duch soutěže: poznávejte základní pravidla střílení

Jedním z nejdůležitějších prvků každé sportovní soutěže je fair play, a stejně tak je to i v airsoftu. V mnoha situacích na bojišti musíme spoléhat na zdravý rozum, čestné chování a počestnost ostatních účastníků. Samozřejmě se musíme řídit pravidly, což je v airsoftu velmi důrazně dodržováno. Každý nový hráč by se s nimi měl seznámit předem.

Soutěžení v airsoftu a pravidla hry

Soutěžení je jedním z klíčových prvků airsoftu. To je to, co hráče motivuje k zdokonalování svých dovedností a taktiky. Pro mnoho hráčů představuje tento duch soutěže důležitý zdroj radosti z pohybu ve sportu. Pokud však chceme opravdu zažít uspokojení z výhry, musíme protihráče porazit férovým způsobem. Při duchu soutěže nesmíme zapomínat ani na respekt vůči ostatním hráčům, což vše souvisí s dodržováním pravidel stanovených Game Masterem. Na střelnici přicházíme včas, aby ostatní nemuseli na nás čekat. Airsoft je týmová hra, takže plníme svou přidělenou roli a nebráníme ostatním členům týmu při plnění jejich úkolů. Snažíme se také být kamarádští, a pokud je to potřeba, pomáháme ostatním hráčům.

Čestné chování v airsoftu

V airsoftu se airsoftové zbraně používají se střelivem, které při zásahu zanechá stopu, takže celá hra je založena na poctivosti hráčů. Především se musíme vždy přiznat k tomu, že jsme byli zasaženi, a opustit herní pole. Dokonce i tehdy, pokud máme pochybnosti. V případě, kdy jsme s protihráčem vystřelili na sebe zároveň přesnou střelou na krátkou vzdálenost, oba hru přerušíme. Bez diskuse přijímáme také upozornění od ostatních hráčů na zásah, pokud celá akce probíhá na krátkou vzdálenost a skutečně jsme mohli být zasaženi. A když už jsme vyřazeni z hry, nespojujeme se s týmem a neříkáme mu pohyby protihráče.

Bezpečnost v airsoftu

Během hry vždy dodržujeme bezpečnostní pravidla. Je naprosto zakázáno konzumovat alkohol a jiné omamné látky. Musíme znát nouzová čísla a pravidla první pomoci, kterou bychom měli vždy poskytnout bez váhání. V našem vybavení by měla být lékárnička s základními léky, a abychom se vyhnuli zraněním, na krátkou vzdálenost – méně než 5 metrů – se snažíme střílet do méně citlivých oblastí nebo oznámit zásah slovně nebo například klepnutím. Vždy také uklízíme za sebou prostor, který byl arénou naší hry.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.