Krtek

Zahrada bez krtků

To, že zahradníci s krtky nejsou kamarády, je známá věc. Krtci jsou však v něčem i užiteční. Například loví myši, živí se hmyzem a larvami. Naopak krtince na trávnících dohání milovníky zahradničení k záchvatům vzteku. Jak se tedy zbavit krtka na zahradě?

Plašič krtků

Krtci nemají rádi hlučné prostředí. Proto na zahradách, kde je neustálý pohyb, kde psi lítají tam a zpět, kde jsou časté kamarádské sešlosti a pobíhající děti, tam krtci pravděpodobně nebudou.  Ruch vytváří i sekání zahrady křovinořezem nebo sekačkou, což také může krtka vyhnat z vaší zahrady. Dalšími plašiči, které se používají jsou větrníky z plastových láhví zapíchnutých do země. Těmi úplně nejmodernějšími jsou elektronické plašiče, pracující na principu vibrací a zvuků.

Odpuzovač krtků

Stejně jako lidem i krtkům některé rostliny prostě nevoní. Zapáchají jim cibule řebčíků královského. Záhonům této rostliny se krtci raději vyhýbají. Další zapáchající rostlinou je česnek. Bohužel v mnoha případech zápach není dost silný na to, aby vypudil krtky natrvalo. Zvláště v případech, kdy je půda plná živin i žížal. Existuje ovšem květiny, které dokážou krtky ze zahrady vyhnat.  Jednou z nich afrikán čili aksamitník, dále laskavec nebo pryšec.  Květiny tak mohou být nejen na krásu, ale i užitečné v případě vypuzení krtků.

Past na krtka a vykuřovací patrony

V případě vykuřovacích patron je nutné patronu zapálit a nechat ji vyhořet. Patrona pak sama vlivem vlhkosti začne uvolňovat plyn, který je jedovatý a krtka vypudí i s chodbami. Je možné také použít naftalínové tablety nebo sirné knoty. Tablety se vloží do chodeb krtka a nechají se působit. Stejně jako past na myši, existuje past na krtka. Nazývají se trubkové pasti. Tyto pasti jsou ve velikosti krtka, obvykle zhruba 5 cm. Důležité je odkopat chodbu, vložit do ní past a následně zamaskovat, tak aby do chodby nešlo světlo. Krtek tak místo z chodby ven vleze do pasti. Chyceného krtka pak odnesete někam na louku, kde nebude nikomu vadit. Žádný z uvedených tipů ,,jak na krtka‘‘ však není stoprocentní a je třeba špetku trpělivosti než narazíte na jeden, který vypudí právě vašeho krtka.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *