Žáby v zahradě: hýčkejte si je, udělají spoustu práce za vás

Žáby

Žáby nepatří mezi živočichy, které by se líbily každému. Ze své zahrady je ale nevyhánějte. Mohou vám totiž hodně pomoci. Živí se totiž hmyzem, který by mohl být pro vaše pěstované rostliny nebezpečný. To, že si žába občas pochutná i na dostupné rostlině s měkkými listy, může být sice nepříjemností, ale mnohem menší, než kterou by způsobili oni škůdci, které jsou primárně na jejich jídelníčku.

Co jí žáby?

Žáby milují zejména hmyz. Když ho mají dostatek, vašim rostlinám neuškodí. Naopak prospívají právě tím, že tento hmyz konzumují a tím vás ho zbavují. Může jít o hmyz, který řadíme mezi škůdce, nebo také hmyz, který obtěžuje člověka při relaxaci v zahradě (mouchy, komáři). Žáby jsou obojživelníci, protože se nenachází jen tak na nějaké zahradě. Kromě hmyzu konzumují i jeho larvy, lastury měkkýšů, červy, pavouky a menší ryby. Obecně dávají přednost živému hmyzu před tím mrtvým.

Žáby
Foto: Unsplash

Jaké rostliny jsou v ohrožení?

Žáby jsou všežravci, což je důvod, proč jí také rostliny. pochutnávají si zejména na měkčích listech. Díky rostlinné stravě získávají vitamíny a živiny, které by z konzumace hmyzu samotného získat nemohly. Rádi si dají tyto rostliny:

 • slupky okurky,
 • hlávkový salát,
 • pórek,
 • zelí,
 • špenát,
 • kapusta,
 • cuketa,
 • řeřicha,
 • fytoplankton.

Pokud nechcete přijít o dostatek rostlin, které pěstujete pro svou potřebu, můžete v blízkosti výskytu žab vysadit rosltiny, které budou určeny právě pro žáby. Například řeřicha vyroste už za jeden týden a může být skvělým zdrojem rostlinné stravy pro žáby. V některém případě mohou žáby zkonzumovat i květiny. Je to ale méně obvyklé a stává se většinou jen tehdy, když si na květinu sedně hmyz, na kterém si chce žába pochutnat.

Žáby a pesticidy

Žáby se obvykle vyskytují v zahradách, kde se dodržují aspoň nějaká pravidla ekologie. Použití chemických pesticidů jim může být osudné. Pokud tedy na své zahradě chcete žáby, kteří mohou být vašimi dobrými spojenci, nepoužívejte hnojiva a postřiky, které jsou pro ně nebezpečné. Chcete-li žáby přilákat do své zahrady, právě omezení používání těchto nebezpečných přípravků by mělo být prvním krokem.

Jezírko pro žáby

Pokud chcete mít na zahradě žáby, budete jim muset poskytnout vodní plochu, například tedy ve formě jezírka. Voda je zapotřebí pro rozmnožování žaby i jjeich život – žáby dýchají přímo kůží, která musí být mokrá nebo vlhká, aby umožnila absorbci kyslíku. Jezírko by mělo být chráněné před predátory (tedy i před domácími mazlíčky – kočky, psi), mít dvě třetiny zastíněné, být celoročně naplněné vodou a mít mírně zkosené okraje pro snadný přístup do a z jezírka.

 • Žáby mohou být hlučné, proto jezírko dejte v dostatečné vzdálenosti od svého obydlí.
 • Pokud máte děti, myslete na jejich bezpečnost.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/do-frogs-eat-plants/

https://www.greenadelaide.sa.gov.au/news/2022-frog-friendly-garden

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!