Výsev hrachu je jednoduchý a rychlý

Sazenice hrachu

Pokud bychom měli uvést zeleninu, kterou děti zaručeně milují, pak by jí stoprocentně byl hrášek. Ano, hrách setý nemůže chybět na žádném záhonu. Jeho pěstování není vůbec složité. Naopak, vše by mělo probíhat bez jakýchkoli obtíží. My se zaměříme na výsev hrachu, který je možná alfou a omegou celého pěstování této plodiny. Určitě na něm není vůbec nic složitého. Naopak zvládne jej každý. Přesto jsme ale připravili malé video, které může být jakýmsi průvodcem a inspirací. Najdete jej na konci tohoto článku.

Připravte si řádně půdu

V první řadě byste si měli dokonale připravit půdní podklad. Jestliže se na záhonku nacházejí hrubší části, je vhodné jejich odstranění. Když máte povrch srovnaný, stačí přistoupit k samotnému vytvoření důlků pro semene hrachu. Ty mohou být hluboké optimálně cca 2 až 4 cm. Hrášek by měl přece jenom zakořenit, a tak se plytká výsadba nevyplácí. Pokud kořenová část později trčí nad povrch, nedokáže vstřebat tolik vody a lusky nemusejí mít takové rozměry, jaké bychom si představovali.

Vzdálenost jednotlivých rostlin

Hrášky j možné nechat naklíčit speciálně ve vatě mimo pěstební substrát. Pokud je ale vysazujete v již teplejším období, není to zapotřebí. Díky dostatku vláhy naklíčí bez jakýchkoli problémů i přímo v půdě. Co se týká vzdálenosti jednotlivých rostlin, je vcelku individuální. Pravda j všem taková, že by příliš hustá celá síť být nemusela. My jsme vysazovali hodně nahusto hlavně kvůli počtu dětí, jež si budou na hrášek chodit.

Nezapomeňte na oporu

V žádném případě nezapomínejte na oporu. Hrášek se musí něčeho chytit. Pokud ji mít nebudete, rostliny se vám budou válet po zemi a výsledkem bude nejen ne příliš optimální růst a vzhled, ale také to, že budou lusky znečištěné od hlíny. Ukázku opory určitě přidáme, až hrášek vyroste více. Co se týká data výsevu, my jsme zvolili počátek měsíce dubna.

Video: Youtube kanál Radka Štěpána

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.